ANKARA HABERLERİ

Ette dışa bağımlılık sağlık sorunu getirir

Hürriyet Haber
09.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, Et ve Balık Kurumu’nun 2 ay öncesine kadar Türkiye‘de yeterince besi hayvanı olduğunu ve et ithalatını düşünmediklerini açıkladığını hatırlatarak, Türkiye’nin kırmızı et tüketiminde yurtdışı üretime bağımlı kalmasının beslenmeye dayalı sağlık sorunlarının yükselteceğini vurguladı.

Hürriyet Haber

Günaydın, çözümün Türkiye’nin kendi üretim kapasitesini yükseltmesi olduğunu kaydetti. “Et ve Balık Kurumu‘nu 8 kombinaya daraltarak piyasa regülasyonu yapamaz hale getiren, Et Balık Kurumu‘nun yönetimine mimar atamakta sakınca görmeyen, son beş ayda besi hayvanı sayısını üç kez birbirinden 500 bin adet farklı olacak şekilde açıklayan, daha 2 ay önce ‘Türkiye‘de yeterince besi hayvanı olduğunu ve et ithalatını düşünmediklerini’ ifade eden, üreticinin ‘Alakız hakkını arıyor’ temasıyla yaptığı mitingleri ideolojik olarak tanımlayanların, bugün de çözüm olarak ithalata sarılmaları sürpriz değildir” diye konuşan Günaydın, ZMO olarak Türkiye’nin kırmızı et tüketiminde yurtdışı üretime bağımlı kalmasının, iktisadi, sosyolojik, fiziksel, düşünsel kapasite kayıplarını daha da artıracağını beslenmeye dayalı sağlık sorunlarının yükselteceğini vurguladı. Çözümün ithalatta olmadığının altını çizen Günaydın, sorunun ciddiyetine bağdaşır bir şekilde, doğru ve kararlı politikalarla ele alınması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de üretilmesi gereken et miktarı 5.3 milyon ton

Günaydın, Avrupa’nın 75 kilogram kişi başına kırmızı et tüketiminin Türkiye‘de yakalanabilmesi için, üretilmesi gereken et miktarının 5.3 milyon ton, başka bir deyişle üretim açığı 4.8 milyon ton olduğunu kaydetti. Hayvan sayısının toplamda düşmekte, kırmızı et üretiminin ağırlıklı olarak sığır etine bağlı kaldığını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ette dışa bağımlılık sağlık sorunu getirir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı