Ege Haberleri

EGE

  Ets Hayim Sinagogu’na Büyükelçi’den destek

  İZMİR, (DHA)
  23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.10.2011 - 20:39

  İzmir’in tarihi çarşısı Kemeraltı’ndaki Ets Hayim Sinagogu’nun restorasyonu için Konak Belediyesi, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Sefarad Kültür Mirası Derneği el ele verdi.

  Büyükelçi Francis Ricciardone, eşi Dr. Marie Ricciardone ile birlikte Ets Hayim Sinagogu’nu (Yaşam Ağacı) ziyaret etti. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve İzmir Sefarad Kültür Mirası Derneği temsilcileriyle birlikte sinagogu gezen Ricciardone, İzmir Sefarad Kültür Mirası Derneği Başkanı Nesim Bencuya’dan binanın tarihçesi hakkında bilgi aldı.

  Büyükelçilik Kültürel Mirası Koruma Fonu’nun her yıl dünyanın dört bir yanından önemli kültürel alan, obje ya da müze koleksiyonlarının korunmasına destek verdiğini belirten Büyükelçi Ricciardone, “Binanın ayağa kalkması ve restorasyonu için yapılacak çok şey var. Bizim katkımız sembolik, ancak çorbada tuzumuz olsun istedik” dedi.

  Restorasyonun iki ay içinde başlayacağını söyleyen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da sinagogların ayağa kaldırılması, Türkiye ve dünya turizmine kazandırılması için elbirliğiyle çalışacaklarını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı