ESKİŞEHİR HABERLERİ

ETO Başkanı Güler:

AA / Mürsel Çetin
26.12.2014 - 16:30Son Güncelleme :

- "Elbette ki 2014 yakın coğrafyamızda yaşanan olumsuz gelişmeler, Irak, Suriye'de meydana gelen olaylar ve seçim gündemi dolayısıyla ekonominin geri planda kaldığı bir yıl oldu. Dövizde ve özellikle dolarda yaşanan artış, imalatını ithalatla sürdüren üreticileri zorladı. Sanayicilerimizin geleceğe yönelik yatırım yapmakta çekindikleri bir yıl oldu. Özellikte yatırımcıların temkinli yaklaştığını gözlemlemekteyiz" - "Kur artışının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Dolayısıyla tüccar ve sanayicilerimizin 2015 yılında büyümek için doğru ve geleceğe yönelik adımlar atması gerekmektedir. Bunun için de ürün çeşitliliği artırılmalı, ileri teknoloji ürünleri geliştirilmeli, Ar-Ge ve inovasyona önem verilmelidir" - "Tüccar ve sanayicilerimizin pazarlarının daralmaması ve dünyada yaşanan ekonomik olaylardan olumsuz olarak etkilenmemesi için pazar seçeneklerini geliştirmesi lazımdır. Özellikle uluslararası dalgalanmadan çok etkilenmemek için Güney Amerika başta olmak üzere, Türki Cumhuriyetler ve Cezayir ile Tunus gibi ülkelere ağırlık vermemiz gerekiyor"

AA / Mürsel Çetin

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler, 2014 yılında yakın coğrafyada yaşanan gelişmeler ve seçim gündemi ile ekonominin geri planda kaldığını ifade ederek, iş dünyası olarak beklentilerinin 2015 yılında ekonomiye daha çok ağırlık verilmesi olduğunu bildirdi.

Ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Güler, yaptığı açıklamada, 2014 yılının iş dünyası için zorlu bir yıl olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Elbette ki 2014 yakın coğrafyamızda yaşanan olumsuz gelişmeler, Irak, Suriye'de meydana gelen olaylar ve seçim gündemi dolayısıyla ekonominin geri planda kaldığı bir yıl oldu. Dövizde ve özellikle dolarda yaşanan artış, imalatını ithalatla sürdüren üreticileri zorladı. Sanayicilerimizin geleceğe yönelik yatırım yapmakta çekindikleri bir yıl oldu. Özellikte yatırımcıların temkinli yaklaştığını gözlemlemekteyiz. Ancak 2015 yılının, Sayın Başbakanımızın açıkladığı ve devamı da gelecek yapısal tedbirlerle tüccar ve sanayicilerimizin önünü daha net görebileceği bir yıl olacağını ümit etmekteyiz. 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları kapsamında üç grupta toplanan Eylem Planları, Ekonomi Bakanımızın cari açık ve 2014 büyümesine ilişkin öngörüleri de bu beklentilerimizi desteklemektedir."

- "Yeni yılda tüccar ve sanayici risklere karşı dikkatli olmalı"

ABD Merkez Bankası'nın yeni yılda da devam ettireceği likidite sınırlamasının gelişmekte olan ülkelerde sorun yaratabileceğini ifade eden Güler, şöyle devam etti:

"Petrol fiyatlarının düşmesi ve cari açıkta yaşanan iyileşme trendiyle piyasalar sakinleşti. Ancak ABD Merkez Bankası likidite musluklarını kapatacağını ifade etmişti. Yeni yılda bunun olumsuz etkilerini, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke hissedecek. Özel sektörümüzün yaklaşık 278 milyar dolarlık bir borcu var. Kur artışının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Dolayısıyla tüccar ve sanayicilerimizin 2015 yılında büyümek için doğru ve geleceğe yönelik adımlar atması gerekmektedir. Bunun için de ürün çeşitliliği artırılmalı, ileri teknoloji ürünleri geliştirilmeli, Ar-Ge ve inovasyona önem verilmelidir. "

- "2015 yılında üyelerimize yeni pazarlar kazandıracağız"

Eskişehirli tüccar ve sanayicilerin 2015 yılında ihracatta sorun yaşamamaları için, yeni pazarlara yönelmesi gerektiğini anlatan Güler, şu ifadeleri kullandı:

"Tüccar ve sanayicilerimizin pazarlarının daralmaması ve dünyada yaşanan ekonomik olaylardan olumsuz olarak etkilenmemesi için pazar seçeneklerini geliştirmesi lazımdır. Özellikle uluslararası dalgalanmadan çok etkilenmemek için Güney Amerika başta olmak üzere, Türki Cumhuriyetler ve Cezayir ile Tunus gibi ülkelere ağırlık vermemiz gerekiyor. İran'a uygulanan ambargo nedeniyle de üyelerimiz ürettikleri malları kolaylıkla bu ülkeye satabilirler. Bu doğrultuda ETO olarak yeni yılda beyaz eşya sektörümüzü İran'da gerçekleştirilecek fuarda tanıtacağız. Üyelerimize yeni pazarlar kazandırmak için 2015 yılında aktif bir rol oynayacağız."

- "Dış Ticaret Destek merkezi ihracatçının eli ayağı olacak"

Güler, ETO'nun ihracatı geliştirmeye yönelik hayata geçireceği Dış Ticaret Destek Merkezi hakkında da, "Dış Ticaret Merkezi’nin ihracat yapmak isteyen ve hali hazırdaki pazar payını geliştirmek isteyen üyelerimiz için yeni bir birimi hayata geçiriyoruz. Bu birim, dünya üzerinde en geniş veritabanlarından yararlanacak. Buna ek olarak üyelerimizin dış ticaret uzmanları yoksa ve dil sorunu yaşıyorlar ise bu konuda dahil olmak üzere uzmanlarımız tarafından destek verilecek. Dış Ticaret Destek Merkezi deyim yerindeyse ihracatçı üyemizin eli ayağı olacak. Uzun süreden bu yana üzerinde çalıştığımız sistem artık hazır. Proje hakkında ihracatçı üyelerimiz başta olmak üzere tüm ETO üyelerine tanıtım çalışmalarımız başlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ETO Başkanı Güler: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı