Gündem Haberleri

  Etnik kimlik şan, şereftir

  Oktay ENSARİ - A. Oğuz GÜNDÜZ / KAYSERİ, DHA
  10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Herkesin bir boyu, sopu, soyu olabilir. Herkesin etnik kimliği onun şerefidir, şanıdır.

  Hepimiz kimliğimize sahip çıkacağız. Ama aynı zamanda bileceğiz ki, bizim etnik kimliğimiz başka etnik kimliklere husumet ve düşmanlık anlamına gelmez. Birbirimizi seveceğiz, saygı duyacağız. Ama hepimiz Türk milletinin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Herkesin etnik kimliği onun, şerefidir, şanıdır, onurudur. Etnik kimlik husumet ve düşmanlık anlamına gelmez" dedi. Deniz Baykal, Kayseri’nin Tomarza İlçesi’ne bağlı Dadaloğlu Beldesi’nde 21’inci Ulusal 11’inci Uluslararası Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri’ne katıldı. Deniz Baykal burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  Türk milletiyiz

  "Herkesin kendine göre bir kimliği olabilir. Herkesin bir boyu, sopu, soyu olabilir. Bir aşireti olabilir. Herkesin geldiği bir yer olabilir. Herkes geldiği yerden, etnik kimlikle iftihar edecektir. Herkesin etnik kimliği onun şerefidir, şanıdır. Hiç şüphe yok onurudur. Herkes, hepimiz, kendi etnik kimliğimize sahip çıkacağız. Ama aynı zamanda bileceğiz ki, bizim etnik kimliğimiz başka etnik kimliklere husumet ve düşmanlık anlamına gelmez. Hepimiz birbirimizi seveceğiz, saygı duyacağız. Ama hepimiz Türk milletinin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız"

  Tuzağa düşmeyin

  Deniz Baykal, Türkiye’de Kürt sorununun üstesinden gelineceğini ancak, milli birliği bozacak, huzur ve barıştan uzaklaştıracak anlayışlara karşı çıkılmasına değinerek, "Aman, bu anlaşıya sahip çıkın. Kimse birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Birliğimizi, dirliğimizi bozmayalım. Yeter ki birbirimize düşman olmayalım. Bizi karşı karşı getirme tuzağına düşmeyelim" diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’nin birçok sıkıntısı var. Emeklinin, çiftçinin bu kesimlerin sıkıntısını ve neler çektiğini yakından biliyorum. Her şeyin farkındayım. Esnafın ve sanayicinin neler çektiğini biliyorum. Devlet imkanlarından yararlanamayanları, boynu bükük kalanları biliyorum. Adaletsiz kaynak dağıtımına, hırsızlığa haksızlığa son verirsek yoksulluktan kurtuluruz."

  Çarenin dürüstlüğü egemen kılmak olduğunu, bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşamayı engelleyecek, toplumu ayrıştıracak yaklaşımlara herkesin karşı çıkması gerektiğini söyleyen Baykal, şöyle dedi:

  Mayamız iyi karıldı

  "Huzurumuzu, kimsenin bozmasına izin vermemeliyiz. Barışımızı, kardeşliğimizi, mutlaka korumalıyız. İşin özü ve temeli budur. Eğer onu sıkıntıya sokmazsak, kardeşliğimizi bozmasına izin vermezsek, bütün sorunları üstesinden geliriz. Türkiye’yi, Türkiye yapan mayayı karanlar, zamanında en iyi mayayı karmıştır, Allah onlardan razı olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ten Allah razı olsun. Bizi birbirimize yaklaştıracak, kaynaştıracak, birleştirecek, bütünleştirecek kuralları ve yaklaşımları en iyi şekilde onlar ortaya koymuştur. Onlar ortaya koyduğu içindir ki bugün Türkiye Avrupa’nın ve dünyanın saygın önemli devletlerinden biridir. İşin temelinde o var. İşin temelinde, ayrımcılığa izin verilmemesi var. İşin temelinde kardeşlik var. İşin temelinde herkesin kimliğine saygı gösterilmesi var. Bu anlaşıyı aman kimse bozmasın."

  Bırakın kucaklaşayım

  DENİZ Baykal dün Dadaloğlu diyarında hayli mutluydu. Kayseri’nin Tomarza İlçesi’ne bağlı Dadaloğlu Beldesi’nde düzenlenen geleneksel Kültür ve Sanat Şenlikleri’ne katılan Baykal, 7’den 70’e herkesten büyük ilgi gördü. Şenlik alanına Dadaloğlu’nun, ’Kalktı göç eyledi Avşar illeri’ türküsü eşliğinde giren Baykal’ı görenler yanına koşuştu. Özel güvenlik görevlileri izdihamı önlemek için büyük çaba harcadı. İzdihamda eli bastonlu nineleri, kasketli dedeleri engellemeye çalışan güvenlik görevlilerine müdahale eden Baykal, "Halkla aramıza girmeyin, bırakın gelsinler, onlarla kucaklaşalım" dedi. Elini sıkmak isteyen herkese elini uzatan Baykal’a, protokoldeki yerine oturduktan sonra da ilgi devam etti. Çocuklarla poz veren Baykal, yanına gelen yaşlılarla yakından ilgilendi. Kimi Baykal’a sıkı sıkı sarılırken, kimi de yanağına öpücük kondurdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı