ANKARA HABERLERİ

‘Etki değeri yüksek dergilere yönelinmeli’

Hürriyet Haber
04.01.2018 - 15:07Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP’ın açıkladığı, Türk üniversitelerinin 2017 dünya genel sıralamalarındaki durumunu gösteren rapora ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hürriyet Haber

Türk üniversitelerinin yayımladığı bilimsel makalelerin sayısının her yıl arttığını, buna karşın makalelerin aldığı atıf sayılarının aynı oranda artmadığını belirtti. Yeterli sayıda atıf yapılmayışının temel nedeninin öğretim elemanlarının çalışmalarını yayımlanmak üzere, etki değeri düşük dergilere göndermeyi tercih etmesi olduğunu kaydeden İbiş şunları söyledi:
“Diğer bir neden de meslektaşlarımızın daha nitelikli çalışma ve yayınlara yöneliminin düşük olması. Bunun için ileri üniversiteler, nitelikli ve etki faktörü yüksek dergilerdeki yayınları daha çok teşvik etme uygulaması yapıyor. Son 3 yıldır biz de Ankara Üniversitesi olarak benzeri uygulamayı devreye aldık. Kaliteye göre teşvik ilkeleri belirledik. Listelere girebilen ODTÜ, Gazi, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi, düzenli işbirliği ve paylaşım toplantılarıyla kalite ve uluslararasılaşma sürecine büyük katkı sağlıyor.”

Etiketler: erkan ibiş , ANKARA , Rapor

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Etki değeri yüksek dergilere yönelinmeli’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2018 tarihinde saat 15 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Etki değeri yüksek dergilere yönelinmeli’ haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı