« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Etiyopyalıların korkulu rüyası Elvan

12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, Türkiye'nin yine en büyük madalya umudu olarak piste çıkacak rekortmen atlet Elvan Abeylegesse, madalya arayacağı bayanlar 5 bin ve 10 bin metrelerin mutlak favorisi olarak gösterilen Etiyopyalı sporcuların da korkulu rüyası olmayı sürdürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

15-23 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak şampiyona öncesi, değerlendirmelerde bulunan uluslararası atletizm otoriteleri, özellikle bayanlar 5 bin ve 10 bin metrelerde Etiyopya'nın üstünlüğünden bahsederken, dünya ve olimpiyat gümüş madalyalı Etiyopya asıllı Türk atlet Elvan Abeylegesse'nin kesinlikle gözden kaçırılmaması gerektiğini ifade ediyor.

5 BİN METRE

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) resmi internet sitesinde yer alan şampiyona değerlendirmelerinde, 5 bin metrede Etiyopya'nın, dünya ve olimpiyat şampiyonu Tirunesh Dibaba, bir diğer şampiyon atlet Meseret Defar ve 10 bin metre rekortmeni Meselech Melkamu ile Berlin'de adeta bir güç gösterisinde bulunacağı vurgulanırken, bu mesafede ihmal edilmemesi gereken en önemli atletlerden birinin de Kenyalı sporcuların yanı sıra 5 bin metrenin eski dünya rekortmeni Türk atlet Abeylegesse olduğuna vurgu yapılıyor.

Yorumlarda, sezonda bu mesafede sadece bir yarış koşmasına karşın, Mayıs ayında Castellon'da 15:30.47 ile birinci olduğu hatırlatılan Abeylegesse'nin, 2008 Pekin Olimpiyatları'ndaki gümüş madalyası ve 2007'de Osaka'da yapılan son dünya şampiyonasındaki beşinciliği vurgulanıyor.

10 BİN METRE

Berlin'de, bayanlar 10 bin metrede altın madalya mücadelesinin de yine Etiyopyalı rekortmenler Dibaba ve Defar arasında olacağı yorumlarda yer alırken, bu mesafeyi 30 dakikanın altında koşmayı başaran bir diğer Etiyopyalı Meselech Melkamu'nun güçlü performansı, genç atletin adını ön plana çıkarıyor.

Koşması halinde bir diğer Etiyopyalı Wude Ayalew'in de ilk 3 dereceyi zorlayacağına vurgu yapılan bu mesafede, Kenyalı atletler Linet Masai ve Tegla Loroupe'dan da bahseden yorumcular, milli atlet Abeylegesse'nin her zamanki gibi yine bir korku unsuru olduğu noktasında birleşiyor. Bu mesafenin 29:56.34'lük derecesiyle son olimpiyat gümüş madalyalı atleti olan Abeylegesse'nin, Akdeniz Oyunları'ndaki 31:51.98'lik birinciliğine karşın, şampiyonaya hazır olacağı tahminiyle Berlin'de yine dikkat edilmesi gereken bir sporcu olduğu ifade ediliyor.

DİBABA'NIN ÇEKİLME İHTİMALİ

Öte yandan, her iki mesafenin de en önemli favorisi olan Dibaba'nın Almanya'ya gitmesine karşın, sakatlığının bulunması ve şampiyonada koşamama ihtimali, milli atlet Abeylegesse'nin madalya şansını daha da artırıyor.

Etiyopyalı yetkililer, Dibaba'nın tedavisine Berlin'de devam edildiğini ve koşup koşmayacağına henüz karar verilmediğini açıkladı.

ETİYOPYA'DA HAZIRLANDI

Milli atlet Elvan Abeylegesse, dünya şampiyonası öncesi son hazırlıklarını, Etiyopya'daki yükseklik antrenmanlarıyla tamamladı.

Yeni antrenörü Ukraynalı Mykola Koledyeyev ile birlikte, antrenman sisteminde yapılan bazı değişikliklerle dünya şampiyonasına Etiyopya'da hazırlanan milli atlet, son idmanlarında yine en iyi zamanlarını yapmayı başararak, çalıştırıcılarına, hedefinin bir kez daha madalya olduğu müjdesini verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler