Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Etik dillerde televizyon Türkiye'yi parçalamaya götürür

  Hürriyet Haber
  17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

  DYP Erzurum Milletvekili Ayvaz Gökdemir, etnik dillerde televizyon yayını ve eğitimin Türkiye’yi parçalanmaya götüreceğini belirterek, "O zaman Yugoslavya’dan beter bir hale geliriz" dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın 2001 yılı bütçelerinin görüşülmesinde DYP Grubu adına söz alan Erzurum Milletvekili Ayvaz Gökdemir, eğitimde milliliğin esas olduğunu belirterek, Türk Milli Eğitimi’nin amacının da milli birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu hatırlattı.

  Milli Eğitim Bakanlığı’na Cumhuriyet tarihinin en zayıf bütçesinin ayrıldığını savunan Gökdemir, türban takan kız öğrencilerin üniversitelere alınmamasını da eleştirdi.

  Türkçe’nin giderek bozulduğunu anlatan Gökdemir, Türkçe’nin yerini „Cıvık bir Amerikanizm dilinin“ aldığını söyledi.

  2001 yılında kürtçe televizyon, 2004 yılında da kürtçe eğitimin başlaması için Avrupa ülkeleri ve bazı grupların hareke geçtiğini kaydeden Gökdemir, PKK terör örgütünün 15 yılda savaşarak elde edemediği şeylerin, AB ve çağdaşlık adına verilmek istendiğini söyledi.

  MİT Müsteşarı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın da kürtçe televizyon yayınına destek vermelerini üzüntüyle karşıladıklarını ifade eden Gökdemir, „Etnik dilde televizyon ve eğtim Türkiye’yi parçalanmaya götürür. O zaman Yugoslavya’dan beter bir hale gelir. Türkiye, Lozan’da kazandıklarını koruyacaktır ve kardeşleri kimse ayıramayacaktır“ diye konuştu.

  Gökdemir, kürtçe eğitim ve televizyon yayınını destekleyen çevrelerin, Türkiye’nin 15 yıldır yürüttüğü mücadelede terör örgütünü desteklediklerini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı