Gündem Haberleri

  Ethem gibi öldüler

  İSTANBUL - ANKARA
  26.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’daki Gezi Parkı protestolarına katılan Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi ve vuran polis A.Ş.’nin serbest bırakılması tüm Türkiye’de protesto edilmeye devam ediliyor.

  Taksim’de yaklaşık 3 bin kişi eylem yaptı, Sarısülük’ün vurulmasını canlandırıp yere yattı. Ankara’da da Sarsülük’ün vurulduğu yerde eyle vardı. KESK, DİSK, İstanbul Tabip Odası, TMMOB Ethem Sarısülük’ü vuran polis memuru A.Ş.’nin serbest kalmasını protesto etmek için dün saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı. Tüm gün sakinliğini koruyan Taksim Meydanı, saat 17.00’den sonra hareketlendi. Üzerlerinde polis yazılı yelekler bulunan sivil polisler, Taksim Meydanı’nı etten duvar örerek yaya girişine kapattı. Taksim’e doğru metro da Kabataş, Şişhane ve Osmanbey’den kapatıldı. İstiklal Caddesi’nin girişinde iki TOMA müdahaleye hazır bekletildi. İstiklal Caddesi’nin girişinde toplanan protestocular, sık sık hükümet aleyhine sloganlar attı. Kalabalık, Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini sayarak sık sık “Burada” diye bağırdı. Kalabalığı gören vatandaşlardan bazıları alkışlarla destek verirken bir kısmı da yere oturarak eyleme destek verdi. Sloganlar atan kalabalık, oturma eylemi yaparken Ethem Sarısülük’ün vurulma anını canlandırarak meydanda bir süre yere yattı. Eylemin ardından bir grup “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Bu sırada ezanın başlaması üzerine grup slogan atmayı kesti. Ezanın ardından sloganlara devam edildi.

  TAKSİM MEYDANIN'DAN KARELER

  TAKSİM MEYDANI CANLI / HÜRRİYET TV

  Ethem gibi öldüler KALDIRIM İNŞAATININ ARDINDAN DÜKKÂNLAR DA YIKILDI

  GÖREVDEYİM SARILAMAM

  Eylemin sona ermesinin ardından bazı vatandaşlar alandan ayrılmadı. İngilizce ve Türkçe “Sarıl bana” yazılı dövizi ile güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet timinin önüne gelen bir kadın, sarılmak istediğini söyledi. Çevik Kuvvet polisi görevde olduğunu belirterek sarılamayacağını söyledi. Kadının uzun süre ısrar etmesi üzerine sivil bir emniyet yetkilisi genç kadın ile konuşmaya başladı. Uzun süre dil döken emniyet yetkilisi “Şu anda görevde ama hepimiz kardeşiz. Zorlamayın lütfen” diyerek kadını ikna etti.

  KIZILAY’A YÜRÜDÜLER

  ANKARA’da da akşam saatlerinde Yüksel Caddesi’nde toplanan KESK üyesi bir grup, basın açıklamasının ardından Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktaya yürüdü. Bazı sivil toplum örgütü üyeleri ile öğrenciler de gruba destek verdi. Yapılan açıklamada Ethem Sarısülük’ü vuran polisin meşru müdafa kararı ile serbest bırakıldığı hatırlatılarak, “Devlet yine iyi çocuklarını korumaya devam etti. Ethem’in katiline uygulanan bu hukukun ne yazık ki devrimcilere, sosyalistlere keskin kılıç olarak döndüğünü görüyoruz” denildi. Sarısülük’ün vurulduğu Kızılay Meydanı’na yüzlerce kişi akın etti. Meydana çiçek ve karanfil bırakan vatandaşlar mumlar yakarak saygı duruşunda bulundu. Hükümet ve polis aleyhine sloganlar atan grup, Kızılay Meydanı’nda yaklaşık iki saat kaldıktan sonra dağıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, milletvekilleri Levent Gök ve Aylin Nazlıaka da gruba destek için meydana geldi. Polis, akrep ve TOMA araçlarıyla önlem aldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı