Gündem Haberleri

  ETA o baltayı gömüyor

  Hürriyet Haber
  18.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bask bölgesinin İspanya’dan bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı terör örgütü ETA’nın nihai tasfiyesi için kritik konferans dün başladı.

  San Sebastian kentindeki konferansa, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yanı sıra IRA’yı bitiren isimler de katıldı. ETA’nın hafta içinde silah bırakacağı bildirildi. Müzakereyi reddeden hükümet ise “Silah bırakmanın karşılığında hiçbir şey vermeyeceğiz” diyor./images/100/0x0/55ead097f018fbb8f89870c8

  İSPANYA’da Baskların çoğunlukta olduğu dört kuzey bölgesinde özerk yönetimi bağımsızlığa kavuşturma talebiyle 1959’da kurulan ve ABD ile AB tarafından terör örgütü olarak tanınan Euskadi Ta Askatasuna (Bask Anavatanı ve Özgürlüğü-ETA), 40 yılı aşkın bir süredir devam eden faaliyetlerine son vermeye hazırlanıyor. İspanya ve Fransa’nın ortak çabalarıyla tarihinin en güçsüz dönemini yaşayan ETA’nın silah bırakıp dağıtılması için kritik bir konferans dün Bask bölgesindeki San Sebastian’da başladı.

  Konferansa eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yanısıra İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA terör örgütünün siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in lideri Gerry Adams, İrlanda eski başbakanı Bertie Ahern, Norveç eski başbakanı Gro Harlem Bruntland ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in K. İrlanda barış süreci müzakerelerinde danışmanı Jonathan Powell da katılıyor.

  Hapisten gelen çağrı

  Bask bölgesi başkanı Patxi Lopez, ayrılıkçı terörü çözmede önde gelen uluslararası figürlerle ETA’yı silah bırakmaya davet ederken, “ETA zaten dağılmış durumda. Nihai sonlarını sahnelemek istiyorlarsa bu onlar için bir fırsat” dedi. Adams ise “Çok çok önemli bir adım atıyoruz. Kuzey İrlanda’da olanlar tekrarlanabilir” diye konuştu. İspanyol medyasına konuşan müzakerelere yakın kaynaklara göre ETA, cezaevindeki yüzlerce teröristin “Şiddeti bitirin” çağrısı üzerine silah bırakma kararı aldı. Bir Bask yetkilisi, ETA’nın hafta içinde bunu ilan edeceğini bildirdi. Örgüt, ocak ayında “kalıcı ateşkes” ilan etmişti.

  Hükümet masada yok

  Konferansta İspanyol hükümeti temsil edilmiyor.  Başbakan Zapatero ile meclisin ilişkilerinden sorumlu bakan Ramon Jauregui, “Önemli olan bu işe muhtemelen noktayı koyuyor olmamız” dedi. Jauregui, “Silah bırakma kararının karşılığında hiçbir şey önermiyoruz” diye konuştu. 20 Kasım’da yapılacak genel seçimlerde Sosyalist Parti’nin iktidarı muhafazakar Halk Partisi’ne devretmesi bekleniyor.

  Bir balta, bir yılan

  ETA’nın sloganı olan “Bietan jarrai” Baskça’da “İkisini de bırakma” anlamına geliyor. Örgütün armasındaki iki simgeye gönderme yapıyor. İlki, siyasi mücadeleyi simgeleyen yılan. İkincisi ise silahlı mücadeleyi sembolize eden balta. ETA’nın 1960’lardan beri saldırılarında 829 kişi öldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı