Gündem Haberleri

  ETA mahkumları için gösteri

  A.A.
  08.01.2012 - 16:32 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesindeki Bilbao kentinde düzenlenen gösteride binlerce kişi, ETA örgütü mahkumlarının Bask bölgesindeki cezaevlerine transfer edilmesini talep etmek için yürüdü.

  Bask'taki ayrılıkçı siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Madrid'deki Ulusal Mahkemenin izin verdiği gösteriye büyük bir kalabalık katıldı. “Herkesin hakkı var, Basklı mahkumlar Bask'a” yazılı bir pankart altında yapılan şehir merkezindeki sessiz yürüyüşte, mahkemenin şart koştuğu, terör örgütü ETA yanlısı herhangi bir slogan atılmaması, ETA mahkumlarının fotoğraflarının taşınmaması veya ETA mahkumlarının siyasi bir tutuklu gibi gösterilmemesi konularına özen gösterildiği belirtildi.

  İspanyol meclisine ilk kez giren ayrılıkçı Bask partilerinden Amaiur koalisyonundan milletvekili Xabier Mikel Errekondo, yeni başbakan Mariano Rajoy'dan “Bask'ta barışçıl, demokratik ve siyasi bir çözüm için adım atmasını” istedi. Gösteriye katılanlar da yaptıkları açıklamalarda, ağır hasta olan ETA mahkumlarının serbest bırakılmasını, İspanya'daki ceza evlerine dağıtılmış olan ETA mahkumlarının Bask bölgesindeki ceza evlerine transfer edilmesini, af yasası çıkartılmasını talep ettiler.

  AB terör örgütleri listesinde olan ve 40 yıllık eylemlerini 2011 ekim ayında “silahlı eylemlerini sona erdirdiğini” açıklayarak bıraktığını duyuran ETA, 829 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Yaklaşık 700 ETA mahkumu da, çoğunluğu İspanyol ve Fransız ceza evlerinde bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı