Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ETA 52 yıl sonra silah bıraktı

  DIŞ HABERLER
  21.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.10.2011 - 01:45

  İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı terör örgütü ETA “silahlı faaliyetlerini kesin olarak bitirdiğini” açıkladı.

  İSPANYYOL Bask gazetesi Gara’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, ETA’nın “açık ve nihai amaçlarının” hâlâ geçerli olduğunu belirttiğu duyuruldu.
  İspanya’da diktatör Francisco Franco döneminde 1959’da kurulan ETA, AB ve ABD tarafından terör örgütü sayılıyor.

  Çareleri kalmamıştı

  Uzmanlar, İspanya ve Fransa’nın ortak çabalarıyla bitme noktasına getirilen ETA’nın hafta başında San Sebastian kentinde düzenlenen “barış konferansı”nı da fırsat bilerek bu yolu seçtiğini belirtiyor. Özerk Bask bölgesi başkanı Patxi Lopez, konferans dolayısıyla ayrılıkçı terörü çözmede önde gelen uluslararası figürlerle ETA’yı silah bırakmaya davet ederken, “ETA zaten dağılmış durumda. Nihai sonlarını sahnelemek istiyorlarsa bu onlar için bir fırsat” demişti.
  Konferansa katılmayan ve terör örgütüyle müzakereyi reddeden İspanya hükümeti “Silah bırakmanın karşılığında hiçbir şey vermeyeceğiz” diye açıklama yapmıştı.

  Demokrasi zaferi

  İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ETA’nın kararını “demokrasinin zaferi” olarak niteledi. Zapatero, “Demokrasinin, hukukun ve mantığın zaferini doyasıya yaşayalım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı