AYDIN HABERLERİ

ET Ve Süt Değer Kazandı, Çiftçiler Slaja Yöneldi

IHA
11.08.2015 - 09:51Son Güncelleme :

ET VE SÜT DEĞER KAZANDI ÇİFTÇİ SLAJA YÖNELDİ

IHA

Aydın’da çiftçilerin büyük çoğunluğu slajlık ürüne yöneldi. Et ve süt fiyatları artınca, hayvan yemlerinin de kıymete bindiğini belirten çiftçiler slaj yapımına ağırlık verdi.
Aydın il genelinde artan hayvancılığa paralel olarak çiftçiler, süt verimini arttırdığı gerekçesiyle slajlık mısıra yöneldi. Hayvanlarını slaj ile besleyen besicilerin ortalama yüzde 10 civarında daha fazla süt elde ettiği ve hayvanların slajla daha iyi beslendiği belirtildi.
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri kaliteli slaj yapmak için mısırların koçan ve saplarıyla birlikte iyice parçalanması gerektiğini, parçalanan bitkilerin ya toprak altına hazırlanmış beton kuyularda yada yüzeyde iyice üzeri örtülerek bekletilmesi gerektiğini belirttiler. Halk arasında turşu yemi olarak da bilinen slajın bir iki ay içerisinde hazır hale geldiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, slajın, kış aylarında süt hayvanlarına kuru yemlerle birlikte verilmesi daha uygun olacağını, süt ineklerinde slajla beslemede süt verimini artırdığını belirttiler.
Aydın’da mısırların biçilmesi ile birlikte çiftçiler slaj yapmaya başladı. Et ve süt fiyatındaki artış nedeniyle keyfi yerinde olan hayvancılar bol bol yem depoladıklarını belirttiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ET Ve Süt Değer Kazandı, Çiftçiler Slaja Yöneldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ET Ve Süt Değer Kazandı, Çiftçiler Slaja Yöneldi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı