ANKARA HABERLERİ

Et ithaliyle sadece bugünü kurtarırız

Hürriyet Haber
23.05.2010 - 00:00Son Güncelleme : 22.05.2010 - 20:08

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkanı Mustafa Demir, hükümetin et ithalatı kararının uzun vadede hayvancılığın bitmesine yol açacağını söyledi.

Hürriyet Haber

KIRMIZI Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkanı Mustafa Demir, ithalatın fiyatları kısa vadede düşüreceğini ama uzun vadede bu kararın Türkiye’de hayvancılığın bitmesine yol açacağını söyledi. Alınan kararın yanlış olduğunun altını çizen Demir, “Türkiye’de hayvancılık yıllardır devletin ucuz kredileriyle ayakta tutulmaya çalışılıyor. Hayvancılığın örgütlenememesi ve hedeflerinin belirlenerek bu hedeflerin bir sözleşmeye bağlanamaması bu yaşananların tek nedenidir” diye konuştu.

Ucuz et yediren sistem

Demir şunları söyledi: “Ülkemizde yıllarca besiciye, üreticiye yardım propagandaları yapıldı. Üretici devletin verdiği ucuz kredilerle, sözde desteklendi. Eğer gerçekler böyle olsaydı, hayvancılık üretime geçer ve halkına ucuz et yediren bir sisteme dönüşürdü. Yazılanlar ve çizilenler birilerinin günü kurtarma çabalarından başka bir şey değil.”

Türkiye’de çok pahalı

“Asıl sorun, ülkemizde besi materyallerinin yani buzaların ve yem maliyetlerinin yüksek olması” diyen Demir şöyle konuştu: “Türkiye’de buzağı 1,5 milyar lira, Avrupa’da 300 milyon. Avrupa’da 215 lira olan arpa, Türkiye’de 450 lira. Bu tür pahalılık nedeniyle, Avrupa ile rekabet edecek durumda değil. Et ithalatı kısa vadede çözüm olabilir. Uzun vadede hayvancılığın bitmesine yol açacak. ”

Sermaye devrinin hızı çok düşüyor

TÜRKİYE’de genellikle büyük baş hayvanların et fiyatından söz edildiğini belirten Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkanı Mustafa Demir, “Fiyatlardaki artışın nedeni son zamanlarda süt fiyatlarındaki dalgalanmalar sonucu süt ineklerinin erken zamanda kesime gönderilmesi oldu” dedi.

Ucuz etler

Demir şunları söyledi: “Gününde kesilmeyen hayvanlar, sermayede devir hızının düşmesine neden oldu. Et ithalatı kısa dönemde çok iyi olur, ucuz etleri yeriz. Ucuz ithal et geldi diye besiciler bir an önce kesime gönderir. Kesime çok hayvan gittiği için yerli et fiyatları düşer. Bir süre sonra görürüz ki, besicinin üretim aralığı genişlemiş ve Türkiye ithal ete mahkum bir ülke haline gelmiş.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Et ithaliyle sadece bugünü kurtarırız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı