MALATYA HABERLERİ

ET Fiyatlarının Yükselmesine Farklı Bir Yorum

IHA
31.07.2015 - 16:16Son Güncelleme :

MALATYA KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MEHMET TANELİ ET FİYATLARI HAKKINDA KONUŞTU

IHA

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli piyasadaki et fiyatları hakkında konuştu. Fiyatların normal olduğunu, ancak üreticinin bu durumdan faydalanamadığını belirten Taneli, “Eti tüketiciye ulaştıranlar maliyetin az olmasına rağmen fiyatları yüksek tutuyorlar” dedi.
Üreticilerin hayvanları Kurban Bayramına sakladığını, dolayısıyla da piyasada et fiyatlarının yükseldiği iddialarına cevap veren Taneli, “Bence doğru değil. Bir hayvanının kurbanlık olabilmesi için bazı şatları taşıması lazım, o şartlar olmadan kurban olmuyor. Zaten üreticilerimizde kurban hayvanlarını ayrı yetiştiriyorlar, diğer işletmelerimizde yeteri kadar hayvan var” ifadelerini kullandı.
Et fiyatlarının tüketiciye yansımadığını belirten Taneli, “Kasaplar eti bizden 23 liraya alıp tüketiciye 40 liraya satıyor. Piyasada hayvan var ve et fiyatları yükselmedi ancak bu durumdan ne üretici ne de tüketici faydalanıyor, üretici mağdur. Eti üreticiden tüketiciye ulaştıran kasaplar, marketler, bu aradaki farkı cebe indiriyorlar. 23 liraya kendilerine mal olan eti 40 liraya satıyorlar, bu bir fahiş fiyattır” dedi.
Et sektöründe sorunların olduğunu dile getiren Taneli, “Piyasada bu et sektöründe çalışan büyük spekülatörler var, bunların işletmelerinde 50 binin üzerinde hayvanları var, bunlar istedikleri zaman piyasayla oynayabiliyor. Bu Türkiye’nin ciddi bir sorunudur, bu spekülatörlerin mutlaka bertaraf edilmesi gerekir. Biz Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak Türkiye’ye yüz bin civarında hayvan dağıtımı yapacaktık ve bu, spekülatörlerin bundan sonra Türkiye’nin kaderi ile oynamalarına izin vermeyecektik. Ama maalesef Ziraat Bankası’nın keyfi tutumu nedeniyle biz daha bunu başaramadık. İnşallah bundan sonra siyasilerimiz bu konuda bize yardımcı olur ve üreticilerimize bu hayvanları dağıtırız, et piyasası da kendiliğinden düşer. Eğer bu işi tabana yaymasak büyük besiler devamlı bu sıkıntıyı meydan getirir ve tüketicilerimizde pahalı et yer” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden ET Fiyatlarının Yükselmesine Farklı Bir Yorum hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ET Fiyatlarının Yükselmesine Farklı Bir Yorum haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:47
  • Yatsı
   19:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı