Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

ET DEPOLARI DOLDU TAŞTI, TÜRKİYE İHRACATA BAŞLIYOR

18 Ocak 2013 - 13:07Son Güncelleme : 18 Ocak 2013 - 15:10

Hayvancılıkta uzun süredir canlı hayvan ithalatı ile gündemde olan Türkiye, stoklarındaki et miktarı aşırı artınca şimdi ihracata başlıyor. Suudi Arabistan'a 5 milyon küçükbaş, 1 milyon da büyükbaş olmak üzere toplam 6 milyon adet canlı hayvan ihraç edecek. Irak'la da 2 milyon damızlık ihracatı için anlaşma imzalanmak üzere. Dört ayrı ülke ile de görüşmeler sürdürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde incelemeler yapmak üzere Türkiye'ye gelen 4 kişilik Suudi heyet ülke genelindeki çeşitli çiftlikleri, ahırları,  laboratuarları ve şap enstitülerini gezdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yapılan incelemeler sonrası Suudi yetkililerin tesisleri çok beğendiğini ve toplam 6 milyon başlık bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre 5 milyon küçükbaş ve 1 milyon büyükbaş hayvanı kapsayan anlaşma dahilinde teslimatların büyük bölümü Kurban Bayramı döneminde yapılacak. Hacıların kestiği kurbanı genelde Avustralya, Yeni Zelanda ve Kafkas ülkeleri yerlerden karşılayan Suudi Arabistan böylece önemli bir alımı bu sene Türkiye'den tedarik etmiş olacak.

Suudi Arabistan'ı her sene yaklaşık 4 milyon hacı ziyaret ederken, kurbanlık koyun fiyatı geçen sene 120 dolar olarak belirlenmişti.

KATAR'A İHRACAT BAŞLADI, IRAK VE DİĞERLERİ YOLDA

Türkiye et fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle 2010 yılında et ithaline başlamıştı. Aradan geçen dönemde Türkiye'nin bu ithalat için ödediği rakam 3 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde 600 bin büyükbaş kasaplık canlı hayvan ile 2.5 milyon civarında küçükbaş canlı hayvan ve yaklaşık 150 bin ton kırmızı et ithal edildi.

Son dönemde ithalatın hızı azalırken, stoklardaki et miktarının ve canlı hayvan sayısının artması üreticileri ihracata yönlendirmeye başladı. Özel sektör şu anda Katar'a ihracat yaparken, bakanlık yetkilileri Irak'tan 2 bin damızlık hayvan talebi geldiği bilgisini verdi. Ayrıca  Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Tunus ve Cezayir'le de anlaşma aşamasına gelmiş bulunuyor.

DEPOLAR DOLDU TAŞTI

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut da iç piyasanın daraldığını ve et stoklarının şiştiğini söyledi. Şu anda depolarda Türkiye'ye yetecek 5 aylık ithal et olduğunu söyleyen Karabulut, ayrıca üreticinin de elinde ciddi miktarda hayvan bulunduğuna işaret etti. Arz-talep dengesizliği nedeniyle fiyatların maliyetlerin altına geldiğini kaydeden Karabulut, bakanlığın da bunu görerek üretici rahatlatmak adına ihracat pazarı açmaya çalıştığını belirtti.

Karabulut, "Bir kilo karkas etin bize maliyeti 16 lira. Ama biz onu ancak 13 liraya kestirebiliyoruz. 1 liralık devlet desteğiyle 14 liraya geliyor. Dolayısıyla şu anda kilo başına 2 lira zarar ediyoruz" dedi.

Bakanlığın son bir haftadan bu yana ithalatı çok zorlaştırdığını ve belge vermediğini iddia eden Karabulut, "Şu anda dışarıdan et getirmek isteyene izin vermiyorlar. Kanunen bir yasaklama yok ama çok zorlaştırdılar. İçerideki stokların tüketilmesi gerekiyor. Depolar etlerle doldu taştı" diye konuştu.

Karabulut 2010 yılından önce 9.5 milyon civarında olan büyükbaş hayvan stoğunun da devletin verdiği faizsiz krediler ve teşviklerle sektöre giren yeni yatırımcılkar sayesinde 11.5 milyon seviyesine yükseldiği kaydetti.

‘6 MİLYON RAKAMI ABARTILI’

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ise havyan sayımı konusundaki rakamların sağlıklı olmadığına işaret ederek "Nasıl olacak da 6 milyon hayvan ihraç edilecek. Bu rakam bana abartılı geldi. Fakat eğer, bu sayıda bir ihracat yapılacaksa bu durumda içeride fiyatların yükselmesi kaçınılmaz."

eguler@hurriyet.com.tr

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 179 Yorum }
 • Serasker Serbey 19.1.2013 00:54:39
  Bu beğenmeyenler nerede yaşıyorlar. Merak edip bir bakın 10 yıl önce asgari ücret kaç gram altın yapıyordu şimdi kaç gram. Sadece araştırıp cevabı paylaşsınlar.Borçsuz kimse kalmadı çevremde. Herkes birbirine soruyor ben oy vermedim sen vermedin bu iki kişiden biri nerede.
 • Yalçın KILIÇ 18.1.2013 23:14:19
  Be vicdansız insanlar vatandaş et yiyemezken, depolar dolup taşıyor diyorsunuz. Fiyatı düşmesin diyemi ihrac ediyorsunuz. Yoksa nasılsa vatandaş at etinede alışkın.Alışkanlığından vaz geçmesinmi diyorsunuz.
 • Simal Ufuk 18.1.2013 20:59:37
  Habere ve yorumlara tekrar baktim gun icinde nerdeyse hic "begenmedim" yoktu herkes hemfikirdi. Aksam "Kirmizi et ihracatcilari mi yoksa Kasaplar birligi mi" kimlerse birikip tum yorumlara "begenmedim"vermisler.Buna sucluluk kompleksi denir.En azindan mesajlarimizi okumuslar umarim anlarlar.
 • nurcan aysuk 18.1.2013 20:41:01
  Halkın AT eti yedirildiği ülkede nasıl stoklarda fazla et kaldığı manidardır.İlgililer nekadar rahatdırlar ki AT eti yediren Firma yetkilileri pardon diyerek özür dileriz halk dan diyerek bu işten sıyrılmışlardır.Ayrıca et fiyatlarından emekli ve asgarı ücretli kalabalık aileler hiç kırmızı et pahal
 • nalan arımaya 18.1.2013 19:28:22
  etin fiyatı yüzünden evlerine et alamayan insanlar var.yazık o insanlara, onların evlatlarına.
 • İlker Öztürk 18.1.2013 17:14:34
  Bu etlerin çoğu 7000 tl ye alınan ve 1500 tl ye kestirilen damızlık ineklerimizin etleri.Yem o kadar pahalandıki hayvanına yem alamayan 6 aydır sürekli erkek dişi ayırmaksızın hayvanlarını kestiriyor.kasaplar karkas eti 8-9 tl ye kesiyor.Kısa süreliğine et fiyatı düşer.Sonra çıkar ve ithal başlar
Sayfa Başı
HaberlerBabam ve Ailesi son bölümiçerdeiçerde son bölümiçerde yeni bölüm fragmanıiçerde 12. bölüm fragmanıİçerde 13. bölüm fragmanıokullar ne zaman tatil olacak