ANKARA HABERLERİ

Et Balık Kurumu’nu sordu

Hürriyet Haber
18 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2012 - 17:21

CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Et Balık Kurumu’yla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Hürriyet Haber

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi sunan Aygün, “Bakanlığınıza bağlı bir kurumla ilgili olarak hastalıklı ve ölmüş hayvanların etlerinin piyasaya sürülmesinden, EBK’ya ait sağlıklı hayvanların, piyasadan toplanan sağlıksız ve hasta hayvanlarla değiştirildiğine kadar birçok iddia bulunmaktadır” dedi. Aygün, önergesinde şu soruları yöneltti:
“Et ve Balık Kurumu, hastalıklı ve ölmüş hayvanların etlerini piyasaya sürmüş müdür? Bu şekilde piyasaya sürülerek halka yedirilen et ve et ürünlerinin miktarı hakkında bilgi verir misiniz?
Kuruma ait sağlıklı hayvanların, piyasadan toplanan verem ve şap hastalığı bulunduğu öne sürülen hayvanlarla değiştirildiğine ilişkin iddialar doğru mudur? Sağlıksız et satışı konusuyla ilgili olarak Bakanlığınızın denetim elemanları bu olay kamuoyuna yansımadan önce EBK’da denetim yapmış mıdır? Denetim yapılmışsa hazırlanan raporların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşır mısınız?
Bakanlığınız çeşitli gıda ürünleriyle ilgili olarak denetimler yapmaktadır. Et üretimiyle ilgili olarak da benzeri denetimler yapılmış mıdır? Bu denetimlerde EBK’nın et üretimi yaptığı kombinalarla ilgili olarak herhangi bir problem tespit edilmiş midir? Edilmişse ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?
EBK’nın yaptığı hayvan ithalatıyla ilgili olarak da ihaleye fesat karıştırıldığına ilişkin iddialar bulunmaktadır. Milyonlarca lirayı bulan bu ihalelerle ilgili olarak Bakanlığınızın ya da EBK denetim birimleri bir inceleme yapmış mıdır? Yaptırılmışsa sonuçlarını açıklar mısınız?

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Et Balık Kurumu’nu sordu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Et Balık Kurumu’nu sordu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı