ANKARA HABERLERİ

Estetikte kalıcı dolgudan kaçının

Yeşim SERT KARAASLAN/AA
05.05.2017 - 15:00Son Güncelleme :

Uzmanlar, estetik operasyonlarda kalıcı olabilecek sonuçların ortaya çıkmaması için uyarılarda bulundu.

Yeşim SERT KARAASLAN/AA

Dermataloji-Dermatopatoloji ve Estetik Akademisi Başkanı Prof. Dr. Rana Anadolu, estetik ve tıbbi amaçla yapılan dolgu uygulamalarının mutlaka tıp doktorlarınca yapılması, güvenilir ürünlerin kullanılması, kalıcı dolgulardan kaçınılması gerektiğini belirtti. Anadolu, insan derisine enjekte edilmesi sakıncalı maddelerle yapılan işlemlerin geri dönüşünün olmayabileceği değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Anadolu, dolgu uygulamaları ve başarılı, sağlıklı dermal dolgu uygulamasının ön koşulları hakkında bilgi verdi. Son yıllarda estetik dermatoloji uygulamalarının hem Türkiye'de hem diğer ülkelerde arttığını ifade eden Anadolu, dolgunun da en sık kullanılan uygulamalardan biri olduğunu söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

ÜRÜN HAKKINDA BİLGİ ALIN

"Özellikle yüz bölgesinde yaş ve fizyonomi nedeniyle olan hacim ve şekil azalmasında zayıf hatların, elmacık kemikleri, dudak, yüz, çene gibi yüz hat ve bölgelerinin belirginleştirilmesinde, bazı hastalık, kaza veya ameliyat sonrasındaki doku kayıplarının düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Estetik dermatolojik işlemler, önemlidir. Çünkü, istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir. Uygulama öncesinde mutlaka ürün, kullanılacak miktar ve marka hakkında hekimden bilgi alınmalı. İstenmeyen bir durum olduğunda hemen işlemi yapan hekime başvurulmalı. Ehil olmayan ellerde, bilinmeyen ve hatta insan derisine enjekte edilmesi sakıncalı maddelerle yapılan işlemlerin geri dönüşü olmayabilir."

KALICILIK SÜRESİ DEĞİŞİYOR

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer de dolguların yüz gençleştirme ve şekillendirmede kullanıldığını ifade ederek, "Pek çok değişik çeşit olsa da en sık kullanılanlar hyaluronik asit veya hidroksiapatit dolgulardır. Dolgular verildikleri yeri doldurup kırışıklıkların azalmasına, çene ucu, elmacık kemiği gibi yapıları belirginleştirmekte kullanılabilmektedir. Dolgularda yavaş yavaş azalarak, vücut tarafından parçalanarak kaybolmaktadır" bilgisini verdi. Kullanılan dolgulara göre, bu malzemelerin kalıcılık süresinin değişkenlik gösterdiğini vurgulayan Yavuzer, dolguların aynı zamanda bölgede su tutarak cildin nemlenmesine ve yeni kollajen yapılmasına yardımcı olduğunu aktardı. Yavuzer, dolgu uygulamalarının yaşlanan yüzdeki pek çok değişikliği azalttığını belirterek, özellikle üst dudak kırışıklıkları gibi kimi bölgelerde ameliyatlardan daha etkili bir çözüm olduğuna dikkati çekti.

KALICI HASAR BIRAKABİLİR

Prof. Dr. Yavuzer, başarılı ve güvenli dolgu uygulaması için şunları anlattı:
"Her dolgu aynı değildir. Dolgu malzemelerinin değişik vasıfta ve kalitede olanları mevcuttur. Erimeyen, kalıcı dolgulardan mutlaka sakınmak gerekir. Kalıcı dolgular kısa ve uzun vadede tıbbi sıkıntılara ve reaksiyonlara neden olabilir. Bu tip istenmeyen bir durumda ise kalıcı dolguları eritmek veya temizlemek mümkün olmayacağı için kalıcı hasarlara neden olabilirler. Dolgular üreticilerine, aldıkları onaylara ve kullanıldıkları ülkelere göre değişik kalitelerde olabilirler. Kullanılacak dolgunun mutlaka markası ve modeli öğrenilmeli. Asla ucuz ürünler tercih edilmemeli ve ürün kalitesi sorgulanmalı. Avrupa'da ve Amerika'da onaylı ve kullanılan dolguları tercih edilmeli. Çok yeni ürünler, yeterli bilimsel çalışma ve sonuçları olduğu teyit edilmeden yaptırılmamalı. Mucizevi söylemlere inanılmamalı.”

Etiketler: Sağlık

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Estetikte kalıcı dolgudan kaçının hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Estetikte kalıcı dolgudan kaçının haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı