"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Eşsiz tat: Çikolata

Kokusu bile insanı baştan çıkarıyor; beyni rahatlatıp gevşetiyor ve insana mutluluk veriyor: Çikolata...

Tadına doyamadığımız, kokusuyla bizi kendine esir eden; kakao ve şekerin muhteşem bileşimi.
İyi bir çikolata kendini rengi, kokusu, parlaklığı ve kadifemsi dokusu ile belli eder. Ne çok acı ne de çok tatlıdır. Kırıldığında kenarı düz olur ve kırılma sesi duyulur. Ağızda kolayca erir ve dil çikolata üzerinde hiç pürüz hissetmez.
Gelelim bu muhteşem lezzetin faydalarına...
Yıllardır çikolatanın yararından çok zararı olduğu konusunda uyarıldık. Kilo yapma özelliğini gözardı edecek olursak, çikolata aslında her derde deva.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu muhteşem tatlının sayısız faydası olduğunu ortaya koyuyor. İnanamayacaksınız ama, dişleri çürütmediği, tam aksine çürümeyi engellediği de söylenenler arasında.
Her çikolata yediğimizde kendimizi daha mutlu hissettiğimiz ise kanıtlanmış bir gerçek. Bu mutluluk hissine ise, içindeki ‘teobramin’ denilen bir madde neden oluyor.
Maddenin  sinir sistemimizi uyarıcı bir etkisi var. Bunun sonucunda, kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan endorfin salgılanıyor.
Aslında çikolata da sigara ve alkol gibi alışkanlık yapıyor ama bunun vücuda bol miktarda kalori almak dışında bir zararı yok.
Kokusu, rengi ve tadı ile baştan çıkarıcı özelliğe sahip olan çikolata girdiği vücudun aşık olduğunda gösterdiği reaksiyonları göstermesine neden oluyor.
 Çikolata aynı zamanda çok da besleyici. İçinde büyük oranda magnezyum, demir ve kalsiyum var. Küçük bir parçası bile almamız gereken minerallerin beşte birini içeriyor.
Ancak unutmamak gerekir ki, her şeyin fazlası zarar.

Portakallı fındıklı diyet kek

YAPILIŞI: Toz tatlandırıcıyı 1 su bardağı soğuk suda karıştırarak eritin. Diğer taraftan, unu ve çavdar unu karışımını derin bir kaba koyun. (Büyük marketlerde çavdar unu, kepek unu karışımı unlar satılıyor. Kek ve pastalarınız için bu unları kullanabilirsiniz.) Çekilmiş fındık içi ve çekirdeksiz kuru üzümü ilave edin.
Yumurtayı kırıp portakal suyunu da kaba aktarın. Malzemeleri tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla çırpın. Tatlandırıcı kattığınız suyu ve kabartma tozunu da ilave edip malzemeler birbirine  iyice karışıncaya kadar çırpma işlemini sürdürün. Karışımı oda sıcaklığında 15 dakika bekletin.
Tekrar çırpıp koyu boza kıvamında bir kek hamuru elde edin. Diğer taraftan, orta boy bir kek kalıbını ya da şekilli bir kalıbı 1 yemek kaşığı sıvıyağla yağlayın. Hazırladığınız hamuru kek kalıbına aktarın. Keki yaklaşık 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 25 dakika kadar pişirip çıkarın. Soğumasını bekleyip kalıptan çıkardıktan sonra servise sunun. Kekin üzerini taze meyvelerle süsleyebilirsiniz.

· 4 tepeleme yemek kaşığı buğday unu
· 2 tepeleme yemek kaşığı çavdar unu karışımı
· 2 yemek kaşığı çekilmiş fındık içi
· 1 yemek kaşığı kuru çekirdeksiz üzüm
· 1 adet yumurta
· 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
· 1 su bardağı soğuk su
· 1 paket kabartma tozu
· 2 yemek kaşığı toz tatlandırıcı

X