« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eşref'i “başarısızlık” kaygısı yaktı

Milli çekiççi Eşref Apak 2012 Londra'da yarış günü başarısızlık kaygısı yaşadığını ve bunun da tüm performansını etkilediğini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Olimpiyatların ardından çalışmalarına iki hafta ara veren Apak, Naili Moran Atletizm Pisti'nde antrenmanlara başladı. AA muhabirinin görüştüğü Apak, olimpiyatlarda 73.47 metre atarak elendiği için üzgün olduğunu belirterek, “Yarıştan 2 gün önce deneme antrenmanı yaptım. Çok iyi bir derece attım. O günün sonunda antrenörüm artık dinlenmemi, hazır olduğumu söyledi. Sonra yarış sabahı 'ya başarısız olursam, geçmiştekileri yine yaşarsam' diye çok kaygılandım ve ne düşündüysem o oldu” dedi.

“Bu iş, yarış günü pat diye olmuyor”

Yarışa anına kadar başarısızlık düşüncesini kafasından çıkaramadığını anlatan Apak, “Bu da beni olumsuz etkiledi. Psikolojik destek şart. Olimpiyatlarda bu konuda iki doktorumuz vardı ama bu iş yarış günü pat diye olmuyor. Yarıştan iki gün önce gelen doktor ne kadar faydalı olabilir? Bu doktoru isim olarak biliyorum ama birbirimizi hiç tanımıyoruz. Birbirimize ne kadar faydalı olabiliriz?” diye konuştu.
Türkiye'de hala birçok şeyin amatörce yapıldığını dile getiren Apak, şöyle devam etti:

“Olimpiyatlarda Macar Krsztian Pars şampiyon oldu. Olimpiyatlardan önce Macaristan'da kamp yaptım. Pars'a bakıyorum, 3 tane yan yana çekiç atma sahası bulunan, sadece bu spora özel bir alanda çalışıyor. Yanında 100 tane çekici var, 3 tane antrenörü, doktoru, masörü, her şeyi antrenmanda hazır bekliyor. Atış yapıyor, bir yeri ağrıyor, fizyoterapisti hemen müdahale ediyor ve antrenmana devam ediyor. Benim burada ufak bir ağrım olsa antrenmanı kesmek zorunda kalıyorum. Farkımız burada. Şimdi böyle bir sporcu güvensizlik, yarışma kaygısı yaşar mı? Kendine güvenen sporcunun psikolojik desteğe tabii ki ihtiyacı yok, destek benim gibiler için gerekli. Adamlar sistemi kurmuş. Bizde ise antrenör sporcunun her şeyi olmak zorunda. Olimpiyatlara hazırlanırken bile masör bulamıyoruz.”

“Kilo vermeye çalışıyorum”

Eşref Apak, doktorunun kilo vermesini istediğini söyledi. Performansının en iyi olduğu 2004-2005 sezonunda 107 kilo olduğunu anlatan Apak, “Şimdi 116 kiloyum. Bu artış kas değil yağ olarak gerçekleşti. Bu yağlanmadan dolayı da çabuk yoruluyorum. 110'un altına düşeceğim. 1 aydır günde 1 saat koşuyorum, akşam da normal antrenman yapıyorum. Antrenman kapasitem gittikçe artıyor ve daha geç yoruluyorum” diye konuştu.

2013'teki tek hedefinin Dünya Şampiyonası olduğunu kaydeden Apak, “Gelecek yıl Akdeniz Oyunları da var. Oraya katılıp antrenman programımı bölmek istemiyorum ama genel müdürümüz, bakanımız yarış derlerse katılacağım tabii ki. Onun dışında tüm hazırlıklarımı Dünya Şampiyonası'na yönelik yapıyorum” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz