Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eşref yanlış idman kurbanı

2004 Atina Olimpiyatları’nın bronz madalyalı atleti, çekiç atmacı Eşref Apak, bu sürpriz çıkışını sürdüremedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Daha sonra katıldığı bütün uluslararası yarışmalarda sıfır çeken Apak’ın çöküşünde de tıpkı Elvan Abeylegesse’de olduğu gibi antrenör faktörü başrol oynuyor.
Eşref Apak’ı olimpiyat üçüncülüğüne taşıyan antrenör Artun Talay, “Eşref artık beni aştı” diyerek, Atletizm Federasyonu’na dört Rus antrenörün (Sedik, Litvinov, Bondarcuk ve Bakarinov) isimlerini verip, “Bunlardan biriyle çalışırsa dünyanın 1 numarası olur” demişti. Fakat federasyon, bu isimlerin yerine Konstantin Astapkovich’i getirdi. Astapkovich hiçbir şey veremeyince gönderildi ve olimpiyat üçüncüsü atletimizi, beden eğitimi öğretmeni Oğuz Kalkan çalıştırmaya başladı. Fahri antrenörlük yapan Kalkan da tahmin edileceği üzere Apak’a hiçbir katkı yapamadı. Antrenör Artun Talay da yıllarca birlikte çalışıp olimpiyat üçüncülüğüne taşıdığı Eşref Apak’taki gerileme için şu yorumu yapıyor:
“Eşref yanlış antrenman programının kurbanı oldu. Eşref kuvvet adamı değil, sprinter bir atlet. Sprinter bir atlete kuvvet antrenmanı yaptırırsanız olmaz. Eşref antrenmanlarda 9-10 kiloluk çekiçlerle değil 5-6 kiloluk çekiçlerle çalıştırılmalıydı.”

Bunları da Beğenebilirsiniz