« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Esrarengiz Fransız Grosjean

Lotus pilotu Romain Grosjean’ın babası Christian Grosjean padokta merak edilen bir sır perdesini araladı; İsviçre’de doğup büyüyen oğlunun neden Fransız lisansıyla yarıştığını Blick gazetesine açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Cenevre’de doğup büyüyen Romain Grosjean, Formula 1’de Fransız lisansıyla yarışıyor, kendini Fransız olarak tanımlıyor. Fakat Romain’in neden bu kararı aldığı bilinmiyordu.

İsviçre’nin Blick gazetesine konuşan Fransız pilotun babası Christian Grosjean’ Oğluma, İsviçre hiçbir zaman yardım etmedi. Ancak Fransa çok yardım etti. Kalbim İsviçre için atıyor. Yine de size şans veren ülkeye sadık olmak zorundasınız’ ifadelerini kullandı.

turkiyef1.com'un haberine göre; Oğlunun kariyerinin başında oldukça sıkıntılı günler geçirdiğini söyleyen Christian Grosjean, ‘Romain 2003 yılında Formel Lista’da şampiyon oldu. Sonradan bizden özür dilediyse bile İsviçreli takımın patronu Andreas Jenzer oğlumda hiç yetenek görmediğini söylemişti. 2005 yılında Red Bull’dan (Dr. Helmut Marko) yardım istedik. Fakat o, takıma İsviçreli Neel Jani ve Sebastian Buemi’yi seçti. Bize sadece Renault yardım eli uzattı’ dedi.

Romain Grosjean 2007 yılında Euro F3 serisinde Fransız ekibi ASM ile şampiyon oldu. Fransız pilot GP 2 serisine de Nicolas Todt’un ART takımıyla başladı. Formula 1’e yine bir Fransız takımıyla Renault ile ayak basan Romain, 2010 yılında GP 2 serisinde Fransız ekibi DAMS ile şampiyonluğa ulaşmıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz