Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Esrarengiz Bay Bob'un kimliği

Enis BERBEROĞLU

Liderleri Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller'le ilgili yolsuzluk iddialarının sadece Türk meydasına değil, Amerikan gazetelerine bile yansımasına DYP'den hâlâ tepki gelmiyor diye şaşanlar çıkıyor.

Oysa DYP yönetimi kesinlikle tepkisiz değil. Mesela daha dün tecrübeli politikacı, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, ANKA Ajansı'na bir açıklama yaptı. Ekinci, Roger Tamraz'ın Özer Çiller'e rüşvet verdiği yolundaki CIA raporunu son derece nezih ve bilimsel dille reddetti:

- Bu nasıl bir çelişki. Hem Tansu Çiller'e CIA ajanı diyeceksiniz, arkasından da eşi hakkında CIA raporu bulunduğunu söyleyeceksiniz. Sayın Çiller, CIA ajanı da neden sildirmemiş eşi ile ilgili raporu. Gülünç bunlar. Buna kargalar bile güler. Hem de yüzleri ile değil başka yerleri ile güler...

Düz kontak mantıktaki kusursuzluğa dikkat buyurun...Eğer Özer Çiller hakkında rüşvet raporu varsa, Tansu Çiller CIA ajanı değil. Peki ya aksi halde... Yani Özer Çiller hakkında rapor yoksa, Tansu Hanım ajan mı oluyor?

* * *

DYP'nin son bir buçuk yılda 47 milletvekilini kaybetmesi boşuna değil. Karga mantığının ürünü. Tansu Çiller ile DYP yönetimi, elini nereye atsa kurutuyor.

Susurluk olaylarında savunmaya kalktıkları Emniyet örgütünün imajıyla ilgili Anadolu Ajansı'ndan geçen rakamlar son derece hazin.

Yüksek lisans yapan bir komiser tarafından düzenlenen araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 37.9'u polisin imajını ‘‘hiç iyi’’ bulmuyor. Yüzde 45.9'u polisin imajı için ‘‘az iyi’’ diyor. Polisin imajını ‘‘oldukça iyi’’ bulanların payı sadece 14.2. İlginçtir, şikâyet için karakola giden her 100 vatandaştan sadece 56'sı polise güven duyuyor, 44'ü polise güvenmiyor.

Demek ki kargaların nereleri ile güldüğü konusundaki uzmanlık yetmiyor. Siyaset açısından çok daha eski bir atasözü daha geçerli sayılıyor: Kılavuzu karga olanın...

* * *

Neyse, DYP enkazı hakkında bu kadarı yeterli hatta çok bile. Tek tek seçmenlerine anlatmak, yazıyla hitaptan ekonomik olabilir.

Bu haftaki Aydınlık Dergisi, Roger Tamraz'ın Özer Çiller'e rüşvet ödediği iddiasına yer veren CIA raporunu açıklayan Bay Bob'u ele almış.

Aynen aktarıyoruz:

‘‘Bob adlı yetkili, CIA Operasyonlar Dairesi'nin Merkezi Avrasya Masası'nın Şefi. ABD Büyükelçilik yetkilileri, Merkezi Avrasya Masası'nın Balkanlar, Türkiye, Suriye, Irak, İran dahil olmak üzere Doğu Avrupa'dan Hazar Denizi'ne kadar uzanan bölgeyi kapsadığını belirtiyorlar. Yani esrarengiz Bay Bob Türkiye'deki açık ve ve örtülü CIA operasyonlarının sorumlusu. Bob kod adlı CIA yetkilisi Türkiye basınında bu yılın haziran ayında yer aldı. ABD medyasının istihbarat ve güvenlik konularının ünlü ismi Jim Hoagland, Bob'un 4 Mart 1995'te Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı başarısız darbe girişiminin sorumlusu olduğunu 26 Haziran tarihli The Washington Post gazetesinde yazdı. CIA'nın Savaşan Bayrak-90 kod adıyla anılan operasyonu çerçevesinde eğitilen 7 bin 500 peşmerge ve NGO'ların casusluk yapan personeli Kuzey Irak'tan apar topar kaçtı. CIA peşmergelerinin Türkiye üzerinden Guam Adası'ndaki ABD üssüne taşınması da Bob tarafından kotarıldı.’’

Bu öykü karga muhabbeti ile örtülebilir mi?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI