Dünya Haberleri

  Esrar, psikotik hastalık riskini artırıyor

  A.A
  27.07.2007 - 12:26 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yapılan bir araştırmada, esrar kullananlarda psikotik hastalık riskinin yüzde 40 oranında arttığı belirtildi.

  Bristol ve Cardiff üniversitelerinden Dr. Stanley Zammit başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan araştırmada, uyuşturucu ve ruh sağlığı alanındaki 35 çalışma incelendi.

  Bilim adamları, Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, çok sık esrar kullananlarda ise halisünasyon ve kuruntu gibi ruhsal hastalık belirtileri görülmesi riskinin, diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğunu belirtti.

  Ancak esrar kullanımıyla depresyon ve anksiyete arasında bağlantı olduğu yönünde pek gösterge bulunmadığı kaydedildi.

  Araştırmacılar, bir kişinin bu yüzden şizofren olması olasılığının düşük olduğunu belirtti, ancak esrar kullanımının çok yaygın olduğu dikkate alındığında, ülkedeki gençler arasındaki psikotik problemlerin yüzde 14'ünde bunun rolü olabileceği tahmininde bulundu.

  Araştırmayı yapanlar, ruhsal hastalık eğilimi yüksek olanların uyuşturucu kullanma olasılıklarının da yüksek olduğunu hatırlattı.

  Bir başka makalede de, İngiltere'de her yıl ortaya çıkan 800 kadar şizofreni vakasının esrar kullanımına bağlı olabileceği belirtildi.

  Araştırmayı kaleme alanlardan Prof. Glyn Lewis de, ruh sağlığı problemi olanların veya ailesinde ruhsal hastalıklı kimseler bulunanların uyuşturucu kullanımını kesmelerini tavsiye etti.

  Oxford Üniversitesinden Prog. Leslie Iverson ise esrar kullanımıyla ruhsal hastalıklar arasında bağlantı olduğu yönünde kesin delil bulunmadığını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı