Esnaftan yazarkasa POS tepkisi

AA
25 Eylül 2013 - 11:04Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 11:06

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken uygulamanın en az 6 ay daha ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, seyyar POS cihazı kullananlar için POS'lu yazarkasa uygulamasının 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, "Herkesin hayrı için uygulama en az 6 ay daha ertelenmeli. En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, POS cihazının değiştirme konusunda son günün 30 Eylül olduğuna dikkati çekerek, "Piyasada yeterince fiyat rekabeti yok. Hala fiyatlar yüksek. Maliye Bakanlığı 3 aylık geçiş süresi tanıdı ama 1 Ekim itibariyle yeni nesil POS cihazının kullanımı başlıyor. Kış gelmiş, okullar açılmış, masraflar artmışken sermayesi kadar değişime para harcayacak esnafın durumu kalmadı. Bunun için de uygulama vergi ayı olan Mart'ın sonuna bırakılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

"Değiştirmeyene ceza var"
Palandöken, yazarkasalı POS cihazı uygulamasını genel anlamda ilk uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu kaydederek, bu kararla 3 milyon cihazın değişime gireceği bilgisini verdi. Palandöken açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Aslında uygulamanın kayıt dışılığı azaltacak, milyarlarca lira vergi artışı sağlayacak olması olumlu. Ama POS cihaz fiyatları esnaf için hala yüksek. Herkesin hayrı için uygulama en az 6 ay daha ertelenmeli. En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli."

Cezalar konusunda esnafı uyaran Palandöken, "En önemlisi POS cihazlarını yeni nesil cihazlarla değiştirmeyenler içinde bin 200 liraya varan cezalar uygulanacak. Bunun için de esnafımızı uyarıyoruz" ifadesini kullandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı