ÇANAKKALE HABERLERİ

Esnaflara Yazar Kasa Uyarısı

IHA
07.10.2015 - 10:28Son Güncelleme :

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR AHMET GÜNDÜZ, 2015 YILI SONUNA KADAR ESNAFLARIN YAZAR KASALARINI DEĞİŞTİRMELERİ GEREKTİĞİNİ HATIRLATTI.

IHA

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, eski tip yazar kasaların 31 Aralık 2015 tarihi beklenmeden akıllı yazar kasalarla değiştirilmesini önerdi. Yılsonunda büyük bir yoğunluğun yaşanabileceğini söyleyen Gündüz, esnafların ceza almamak için şimdiden müracaatlarını yapması gerektiği tavsiyesinde bulundu.
Ödeme Cihazları Kullanma zorunluluğu getiren kanunla yeni nesil ödeme kaydedici yazar kasalar için son tarih 2015’in son günü. Kanunla, Gelir İdaresi Başkanlığı cihazlara erişebilecek, mükellefler kolayca denetlenebilecek, Maliye Bakanlığı kayıt dışıyla mücadele için vergi denetimini, teknolojiden faydalanarak yapacak. Söz konusu cihazları temin etmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde (www.gib.gov.tr) yer alan yetkili firmalarla irtibat kurulabilecek.
Konuyla ilgili bilgi veren Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, mükelleflerin dilerlerse eski tip Ödeme Kaydedici Cihazlarının değişimini hemen yapabileceğini belirtti. Cihaz değişimi için Vergi Dairesine yazılı başvuru yapılacağını söyleyen Gündüz, alınacak izin yazıları ile birlikte Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı satın alınabileceğini, cihazın faturasının ve gerekli diğer belgelerin 15 gün içerisinde bağlı bulunulan vergi dairesine sunulması gerektiğini kaydetti. Gündüz, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, avukat, doktor gibi serbest meslek mensuplarının tümünde yeni nesil ödeme kaydedici cihazların mecburi olmadığını belirtti. Anılan cihazlara geçmeyen birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1300, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 660 ve diğer durumlarda 330 TL özel usulsüzlük cezası kesileceğini de sözlerine ekledi.
Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, uygulamada yılsonunda bir sıkışıklık olacağını tahmin ettiklerini belirterek “Bunun için mükellefler bir an önce eski tip yazar kasalarını, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla değiştirmelidir. Ayrıca elinde EFT-POS (Banka Mobil Posu) bulunanlar da hem eski tip yazar kasalarını hem de EFT-Mobil POS’larını iptal ettirmelidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Esnaflara Yazar Kasa Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaflara Yazar Kasa Uyarısı haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:12
  • Guneş
   07:56
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı