ANKARA HABERLERİ

Esnafın evinde hüzünlü bayram

Deniz GÜREL
28 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Kasım 2009 - 20:13

Ankara Hürriyet, PKK’nın hain saldırısının bile yıkamadığı Anafartalar Çarşısı esnafına bayram arifesinde gelen icranın peşini bırakmıyor.

Deniz GÜREL

İKİ yıl önce PKK’nın hain bombasıyla Türkiye’nin gündemine oturan Anafartalar Çarşısı esnafına bayramda gelen icra şokunu ortaya çıkaran Ankara Hürriyet olayın peşini bırakmıyor. 30 yıllık Anafartalar esnafı Özay Akbaba’yı evinde ziyaret eden Ankara Hürriyet, Akbaba ailesinin yaşadığı sıkıntıyı evinde görüntüledi.
Anafartalar Çarşısı’nda 1980 yılından beri çalıştığını 10 yıldır da kendi ayakkabı dükkanını çalıştırdığını söyleyen Akbaba, “Sadece Anafartalar’da icralık olan 80 esnafız. Çevre binalarla bu sayı 300’e yaklaşıyor. İstediğimiz anlaşma yapılması ve borcumuzu ödemek. Bu amacımızı söylediğimiz halde gelen bu icra birilerinin anlaşmak istemediğini, bizleri kapının önüne koymak istediğini gösteriyor” dedi.
Eşi Gülcan, çocukları Mustafa ve Ezgi’yle birlikte Ankara Hürriyet’e yaşadıkları sıkıntıları Baba Akbaba şöyle anlattı:
“Anafartalar Çarşısı bu kentin en eski çarşısı. Bir anlamda bu bölgenin ve kentin simgesi. 2007’de bomba patladıktan sonra insanların ön yargıları oldu. Bir de ekonomik kriz patlayınca hepten sıkıntıya düştük.
Evimi arabamı sattım yılmadım
Bu süreçte evimi, arabamı sattım. Ama işimizi bırakmadık. Burası bizim ekmek kapımız. Mücadelemizi namusluca sürdürdüğümüz, ticaretimizi yapabildiğimiz bir yer. Kiralarımızı belli bir süre ödeyemedik ama ödemeyelim demiyoruz. Birikmiş borçlarımız oluştu. Mesela benimki 16 bin TL. Arkadaşlarımızın da bu civarda borçları var. Bunlar ödenmeyecek paralar değil. Biz de ödemeyeceğiz demiyoruz sadece taksitlensin istiyoruz. Bu konuyla ilgili mülk sahibi Sosyal Güvenlik Kurumu’yla görüştük. Taksitlendireceğiz diyerek bizi aylarca beklettiler şimdi de icra getirdiler.
Bizi atarlarsa çarşı biter
Bayramdan sonra bu ısrarlarını sürdürürlerse Anafartalar’dan 80 esnafı kapı dışarı edecekler ve bu da Anafartalar’ın ciddi bir bölümünü boşaltacak. Bu boşluk çarşının yok oluşunun da başlangıcı olacak. Bunu istiyorlarsa, namusumuzla borcumuzu ödemek için fırsat vermiyorsa bir devlet kurumu ‘Çıkın gidin’ desin o zaman.”
Özay Akbaba’nın Eşi Gülcan Akbaba da bayrama buruk girmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Bu olay ailemizi de derinden yaraladı. Ülkenin durumu belli. Ekonomik krizde borcumuzu ödemek için şans verin dediğimiz halde devletimiz şans vermiyorsa biz kime güveneceğiz” dedi.
İcra kızıma geldi
Bir başka Anafartalar esnafı olan Cemal Oğhan’ı da evinde ziyaret eden Ankara Hürriyet ekibi benzer sıkıntıya tanık oldu. İcra mektubunun bayram için kendisine yardımcı olmaya çalışan kızına teslim edilmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Oğhan, “Biz bugüne kadar şerefimizle onurumuzla çalışan insanlar olarak tanındık. Bu özelliğimizle gurur duyduk. Ama bugün bu ekonomik şartlarda ayakta durmaya çalışırken taksitlendirilebilecek bir borç için bayram günü kapımıza icrayla dayanılmış olması kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

ANAFARTALAR’I KURBAN ETMEYİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş konuyu TBBM’ye taşıyacağını belirterek, “Olayı TBMM’ye taşıyıp ne gerekiyorsa yapılması için mücadelemizi vereceğiz. Anafartalar esnafını rant avcılarına yedirmeyeceğiz” dedi. Ateş şunları söyledi:
“Anafartalar Çarşısı’na PKK’nın saldırısı tesadüfi bir olay değildi. Anafartalar Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda çok önemli bir mihenk taşıdır. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak kurulmasında Anafartalar’ın çok anlamlı bir yeri vardır. Bu ismi taşıyan Anafartalar Çarşısı’nın da Ankara’da için önemli bir yeri vardır. Ankara’nın simgesi bir çarşıdır. O nedenle PKK’nın buraya yaptığı saldırı da tesadüfi değildi. Bunların niyeti böyle de, bugünkü iktidarın niyeti ne ona bakmak lazım. Bu iktidar döneminde bildiğiniz gibi önce Modern Çarşı yandı, yakıldı. Orada ne oldu tam öğrenemeden bu iktidar tarafından çarşı yok edildi. Oysa çarşı yandığında üst düzey tüm isimler yeniden düzenleneceğini söylemişti.
Şimdi Anafartalar Çarşısı’nda durum çok da farklı değil. AKP ve Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus üzerinde büyük bir rant tuzağı var. 15 bin kişi buradan ekmek yiyor ama bu onların umurunda değil. Bayram arifesinde bu neyin icrası? Kaçan göçen mi var?
Bayram öncesi bu insanların kapısına dayanmayı iyi niyetle açıklama olanağımız yoktur. AKP iktidarı orayı yıkıp bir rant alanı yaratmak istiyor ama esnafa da ‘çıkın’ diyemiyor. Bu işin peşini bırakmayacağız. Bayram sonunda Anafartalar’ı esnafıyla bir araya geleceğiz. Olayı TBMM’ye taşıyıp ne gerekiyorsa yapılması için mücadelemizi vereceğiz. Anafartalar esnafını rant avcılarına yedirmeyeceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Esnafın evinde hüzünlü bayram haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı