Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esnafa yurtdışı fırsatı

  A.A.
  23.02.2006 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, esnafın sermaye sıkıntısı yanında teknoloji ve eğitim sıkıntısı olduğunu belirterek, “esnaf yeniden yapılanma gibi konularda artık kendisini geliştirmeli” dedi.

  Bakan Coşkun, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koopratifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) “Yeniden Yapılanma Projesi” tanıtım toplantısına katıldı.

  Bakan burada yaptığı konuşmada, önce sadece bir ekonomik entegrasyon projesi iken, Avrupa Birliği'nin (AB) daha sona siyasi entegrasyona dönüştüğünü, Türkiye'nin 40 yıldır bu entegrasyonun kapısında beklediğini, hükümetinin şahsiyetli politikası sayesinde artık müzakere masasına oturmayı başardığını söyledi.
  “Bugün Türkiye'de esnaf ve sanatkarı sıkıntıya sokan küreselleşmedir” diyen Coşkun, dünyada ekonomik ve siyasi sınırlar kalkarken, bu akıma ancak rekabete dayalı üretimle katılınabileceğini bildirdi.
  Kişilerin çabası yanında kurumların da yeniden yapılanarak rekabet güçlerini artırabileceğine işaret eden Coşkun, ancak bu süreçte kurumların bir çok zorlukla karşılabileceklerini vurguladı.
  Geçmişte “çocukların rızkı ipotek altına alınacak şekilde para basıldığını, para basılamayan yerde borç alındığını” belirten Bakan, gelinen noktada ise Türkiye'nin, faizler ve enflasyonun düştüğü ortama, ekonomik sorunlarını çözümlendiği bir yola girdiğini ifade etti.
  Coşkun Türkiye'nin büyüdüğünü, ihtiyaçların da çığ gibi arttığını, bütçede büyük miktarlarda faiz ödemesi yapıldığını ve bu yüzden çığ gibi büyüyen ihtiyaçların karşılanamadığını, esnaf ve sanatkarın sermaye sıkıntısı olduğuna vurgu yaparken, mevcut şartlar altında bu sıkıntıların aşılması konusunda gereken çabayı gösterdiklerini dile getirdi.
  “Esnafın sermaye sıkıntısının yanında teknoloji sıkıntısı var, eğitim sıkıntısı var” diyen Coşkun, esnafın yeniden yapılanma gibi konularda artık kendisini geliştirmesini istedi.
  Türkiye'nin dinamik bir yapıya sahip olduğunu anlatan Coşkun, konuşmasını “Dış dünyaya şimdiye kadar Türk'ün dinamizmini anlatamamışız. Türkiye'nin potansiyelini de anlatamamışız. Şimdi bizi tanıdıkça onlar bize sahip çıkıyor. Gelecek günler daha aydınlık olacak” diyerek noktaladı.

  -İLK ETAPTA 100 ESNAF YURTDIŞINA GİDECEK-

  TESKOMB Başkanı Kadir Akgül de, AB fonlarından kendilerine 30 milyon Avro'luk bir kaynak ayrıldığını, bunun 18,7 milyon Avro'sunun TESKOMB'un yeniden yapılanmasına harcanacağını söyledi.
  Toplam 1,5 milyon esnafa, 32 bölgede 889 kefalet kooperatifi ile hizmet vermeye çalıştıklarını vurgulayan Akgül, bugünden yarına esnafı yeni dünya şartlarının gerektirdiği rekabet ortamına hazırlamak istediklerini, bunun için de önce kendi kurumsal alt yapılarını güçlendirmeyle işe başladıkları bildirdi.
  “Biz kendimizi geliştirmek durumundayız. Bunun için AB fonlarına müracaat ettik” diyen Akgül, Mayıs ayında 100'e yakın esnafın 5 kategoride yurtdışına gönderileceğini kaydetti.
  Almanya'ya gidecek esnafın burada bir hafta süreyle kendi branşlarında hizmet gören esnafla biraya geleceğini anlatan Akgül, ”götürdüğümüz 100 kişiden 10'unu ihracatçı yapabilirsek ne mutlu bize”dedi.
  Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise kısa konuşmasında, Halk Bankası'nın bütün kaynaklarının esnafın kullanımına sunulduğunu, kredi hacminin 2003 yılında 136 milyon YTL iken, bugün 1,7 milyar YTL'ye ulaştığını kaydetti.
  "
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı