Esnafa 8.5 trilyon lira taze kaynak

Hürriyet Haber
15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, esnaf ve sanatkarlara kredi verilmesi amacıyla Türkiye Halk Bankası şubelerine 8.5 trilyon liralık plasman (kredi) gönderildiğini bildirdi. Özkan, esnaf kredisinin, 2.5 milyar liradan, 5 milyar liraya çıkarılması için kaynak arayışının da sürdürüldüğünü belirtti. Özkan, esnaf ve sanatkarların yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle ihtiyaç duydukları kredilerin verilmesi için, Türkiye Halk Bankası şubelerine 8.5 trilyon liralık ilk plasmanının gönderildiğini bildirdi.

Geçen yıl, yasa değişikliği yapılarak esnaf kredi limiti artışı önündeki engelin kaldırılmasıyla, kredilerin 2.5 milyar liraya yükseltildiğini vurgulayan Özkan, ‘‘Bu yıl ise, bütçe olanakları içinde esnaf kredisinin 5 milyar liraya çıkarılmasını sağlamak amacıyla kaynak arayışı sürdürülmektedir’’ dedi.

Öte yandan, Halkbank'ın otomasyon sisteminin kurulması çalışmalarının tamamlandığını belirten Özkan, böylece kredi kullanım süresini ve formalitelerinin azaltılacağını, banka kooperatif bilgisayar bağlantılarıyla esnaflara kredi kartı ile kredi açma uygulamasının başlatılacağını kaydetti. Esnaf ve sanatkarların, 1999 yılında daha etkin bir şekilde desteklenmesi için gerekli önlemlerin alındığını da vurgulayan Özkan, Türkiye Halk Bankası'na yeterli kaynağın sağlanması için ilgililere gerekli talimatın verildiğini de belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı