MERSİN HABERLERİ

Esnaf Siyasi Belirsizlikten Endişeli

IHA
24 Temmuz 2015 - 14:07Son Güncelleme : 24 Temmuz 2015 - 14:08

AK PARTİ MERSİN MİLLETVEKİLİ MUSTAFA MUHAMMET GÜLTAK, MERSİN ESOB BAŞKANI TALAT DİNÇER'İ ZİYARET ETTİ.

IHA

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, bir önce hükümetin kurulup belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, "Esnafımızda da vatandaşta da ’seçim mi olacak, hükümet mi kurulacak’ belirsizliğinin endişesi var. Bizlerin tercihi biran önce iki büyük partinin uzlaşıp, uzun soluklu bir hükümet kurarak ülkenin kaostan çıkarılması yönünde” dedi.
AK Parti Mersin Milletvekili Muhammet Mustafa Gültak, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’i ziyaret etti. AK Parti İl Başkan yardımcıları Nurettin Özyurt, Veli Özer ve Akdeniz İlçe Başkanı Cesim Erciş ile bazı partililerin de eşlik ettiği ziyarette, siyasi gelişmeler konuşuldu.
Seçim sonrası ortaya çıkan belirsizlik nedeniyle esnafın ve vatandaşların önünü göremediğine dikkat çeken Dinçer, “İlk defa bu kadar sıkıntılı bir bayram geçirdik. Vatandaş para harcamadı, alış veriş yapmadı. İnsanlar önünü görmediği için tedirgin bir bekleyiş içerisinde. Esnafımız da vatandaşımız da ’hükümet mi kurulacak, seçim mi olacak’ belirsizliğinin endişesi var” diye konuştu.
Böyle bir belirsizliğin ne esnafın ne de vatandaşın işine gelmediğinin altını çizen Başkan Dinçer, esnafın beklentisinin ise erken seçim değil, biran önce bir koalisyon hükümetinin kurulması yönünde olduğunu söyledi. Erken seçimin zaman ve ekonomik kayıp olacağını kaydeden Dinçer, “Bizim beklentimiz piyasada yaşanan bu durağanlığın ve belirsizliğin biran önce kurulacak güçlü bir hükümetle aşılması ve yaşanan bu kaos ortamının sona ermesi yönünde” ifadelerini kullandı. Ülkemizin etrafının ateş çemberi haline geldiğini, zaman kaybına tahammül olmadığına vurgu yapan Dinçer, şöyle devam etti; "Sağımız solumuz ateş çemberinde, ticaret ise dibe vurmuş durumda. Bu açıdan bakıldığında siyasi partilerin bir an önce anlaşarak ve uzlaşarak hükümeti kurup, milletin önüne çıkmaları lazım. Beklentimiz iki büyük partinin bir araya gelip ülkeyi düşünerek , milleti düşünerek dünya ile olan ilişkilerini düşünerek sağlıklı karar vermeleri ve huzur içerisinde bir hükümet kurmalarıdır. Bu hükümetin uzun soluklu olması ise piyasaları rahatlatacaktır.”
"BAŞBAKANIMIZ HERKESİ KUCAKLADI"
AK Parti Mersin Milletvekili Muhammet Mustafa Gültak ise seçim sonuçlarının açıklandığı gece balkon konuşması yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, ılımlı ve herkesi kucaklayıcı mesajlar
verdiğini hatırlattı. Fakat seçim sonrası diğer partilerin farklı söylemler içerisine girdiğini ve iki partinin kapılarını görüşmelere kapattığını ifade eden Gültak, “Şu an bir partiyle görüşmemiz devam ediyor ve sanıyorum 10-15 güne kadar sonuç alınacaktır” dedi.
Seçim sonrası gelişmeleri güreş alanına benzettiklerini dile getiren Gültak, “Biz minderdeyiz ve minderden kaçan taraf olmayacağız. Diğer partilerle uyum içerisinde ortak müşterekler bularak bir hükümet olma projemizi seçim akşamından beri sürdürüyoruz. Umarım diğer partilerde bunun farkında olur ve Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama adına taşın altına elini sokarlar” diye konuştu.
Türkiye’nin etrafındaki sorunlar ve yaşanan ekonomik ve sosyal konjonktür açısından hükümetin ivedilikle kurulma ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Gültak, “Bütün parti başkanları bu şuurda olmalı. Bizler devletimiz ve milletimiz adına bazı istisnaları dahi kabul etmemize rağmen, bazı partiler hala taşın altına elini sokmama konusunda diretiyorlar. Bu diretme devam ederse elbette yeni bir erken seçim kaçınılmaz olur” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Esnaf Siyasi Belirsizlikten Endişeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaf Siyasi Belirsizlikten Endişeli haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı