Ege Haberleri

EGE

  Esnaf geç gelen sezondan umutlu

  İZMİR, (DHA)
  20 Temmuz 2015 - 01:28Son Güncelleme : 18 Temmuz 2015 - 15:03

  İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, sezon başından bu yana turizm sektöründe durgunluk yaşandığını, bayram ertesi tatil yörelerinde yerli ve yabancı turizmin canlanmasını beklediklerini söyledi.

  Bugüne kadar yabancı turistlerin, komşu ülkelerde yaşanan gelişmelerden etkilendiğini, yerli turistin de havaların geç ısınması, genel seçim, sınavlar ve Ramazan ayı gibi nedenlerle henüz tatile çıkmadığını söyleyen Zekeriye Mutlu, turizm sektörünün önceki yıllara göre ilk çeyrekte yaklaşık yüzde 6 küçüldüğünü belirtti. Mutlu, "Geçtiğimiz yıllara oranla İzmir'e gelen turist sayısında da gerileme söz konusu. 2015 Haziran ayında bir önceki yıla göre havayolu girişlerinde yüzde 4.8, denizyolu girişlerinde ise yüzde 17.5 oranlarında azalma görülüyor. Kente 2014 Haziran'ında havayolu ile 118 bin kişi giriş yaparken bu yıl Haziran ayında bu sayı 112 binde kaldı. Yine 2014 Haziran'ında denizyolu ile İzmir'e 41 bine yakın kişi girerken 2015 Haziran'ında bu sayı 33 binlerde kaldı" dedi.

  Yurtdışından gelen turist sayısında geçen yıla oranla düşüşler olduğuna dikkat çeken Mutlu, "Türkiye'nin güneydoğusunda Suriye'de yaşanan iç savaş, savaştan kaçan çok sayıda Suriyelinin ülkemize sorunları da beraberinde getirerek sığınması yabancı turistleri ürkütmüş durumda. Ayrıca Rusya'daki ekonomik kriz, Ukrayna'daki iç karışıklıklar, Yunanistan krizi sonucu ülkedeki turizm fiyatlarının yarıdan fazla düşmesi ve turizm talebinin Yunanistan'a kayması Türk turizmini olumsuz etkileyen nedenleri oluşturdu" diye konuştu.
  Türkiye'nin iç koşullarının da halkı ihtiyatlı olmaya yönelttiğini ifade eden İESOB Başkanı Mutlu, "Genel seçimlerle başlayan belirsizlik ortamı yeni hükümetin kurulamaması nedeniyle halen sürmekte. Önünü görmekte zorlanan insanlar zorunlu ihtiyaçları dışında harcama yapmaktan kaçınıyorlar. Öte yandan yazın başına denk gelen Ramazan ayı da özellikle kıyı bölgelerimizdeki turizmi olumsuz etkiledi. Türk halkının çoğunluğu tatilini Ramazan sonrasına ertelemiş durumda" dedi.

  Bayramdan sonra piyasaların canlanmasını beklediklerini dile getiren Mutlu şunları söyledi:

  "Umuyoruz ki bayram ertesi siyasi liderler gereken hassasiyeti göstererek asgari bir müşterekte buluşacak, Türkiye'nin ilerlemesini hedefleyen yeni bir hükümeti iş başına getireceklerdir. Bu şekilde piyasalar rahatlayacak, turizmcilerin de yüzleri gülecektir. Yabancı turistlerin eksikliğinden doğacak açık hiç olmazsa yerli turizmcilerin getirileriyle doldurulmalıdır. Diğer yandan mevsim normallerinin dışında yaz sıcaklarının henüz başlamamış olması da turizm sezonunu olumsuz etkiledi. Sonbahar aylarında tatil yapma imkanı olan gerek yerli gerekse yabancı turistin geç sezonu değerlendireceklerini ümit ediyoruz."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı