Ege Haberleri

EGE

  Esnaf bunalıma girdi

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

  ANAFARTALAR Otel'de yapılan toplantıya İzmir, Kayseri, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanları katıldı. Esnafın çıkmaza girdiğini öne süren Vurucu, esnafın kazancının cebine girmeden türlü vergilerle alındığını, borç altında çaresiz bırakıldığını söyledi.

  İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Cemal Tercan ise, ‘‘Kendi hakkımızı kendimiz savunmalıyız. Şikayet etmekten çözüm üretip, hakkını arayan konuma geçmeliyiz. Esnafın durumunun düzelmesi için yasal düzenlemeler konusunda uzlaşma sağlayıp bunu Meclis'e götürmeliyiz’’ dedi.

  BAŞKAN İSYAN ETTİ

  Ayrıcalığımız kalmadı

  ÇANAKKALE Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, Türkiye'de 4.5 milyon, Çanakkale'de 45 bin esnafın aynı sıkıntıyı paylaştığını belirterek, sorunun çözümü yerine, tırmandırıldığını savundu. Vurucu, aralık ayında yürürlüğe giren hayat standardı vergisinin bile yılbaşında yürürlüğe girmiş gibi işlem yapıldığını kaydetti, şunları söyledi: ‘‘Esnafın kazanacağı para daha cebine girmeden türlü vergilerle alınıyor. Sürekli ağırlaşan vergiler, ekonomik rekabet, büyük süpermarketlerin ustalık gözetmeden her türlü esnaflık işine el atması, resmi kurumların halka açık kantin ve restorant çalıştırmaya başlaması, kredi borçları ve faiz oranlarının artması, üretilen ürünlerin pazarlamasında sıkıntıların artması bizi intiharın eşiğine getirdi. Çanakkale'de 45 bin esnafın 10 bini icralık. Esnafın yarısı da Bağ-Kur borçları nedeniyle icra takibinde. Hükümet ise anayasada esnafın korunması gerekliliği ilkesini gözetmeden sürekli esnafın üzerine gidiyor. Bu şartlarla esnafımız zor dayanır’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı