ADIYAMAN HABERLERİ

Esnaf Belediyeyi Suçladı, Belediye Yalanladı

IHA
19.08.2015 - 17:03Son Güncelleme :

BESNİ BELEDİYESİ HAKKINDA ESNAFLAR ÇEŞİTLİ İDDİALAR ORTAYA ATTI

IHA

Adıyaman’ın Besni ilçesinde bir grup esnaf, belediyeyi park, bahçe ve yeşil alanları kendi yandaşlarına peşkeş çektiği iddiasını ortaya attı. Belediye ise, yapılan açıklamayı yalanlayarak, açıklamayı yapanları mahkemeye vereceklerini söyledi.
Besni Mehmet Erdomoğlu Parkı’nda bir grup esnaf basın açıklaması yaparak Yenikent Bölgesinde ki işletmelerin düşük kira bedelleri ile kiraya verildiğini savundular. Kiraya verilen işyerlerinin başkanın yandaşlarına peşkeş çekildiği iddiasında bulundular.
Esnaflar adına açıklama yapan Latif Tan, “Bugün burada Besni Belediyesi tarafından halkın ortak kullanım alanı olan futbol sahası büyüklüğündeki yeşil alan ve parkların bazı şahıslara bedava denecek kadar düşük kira bedelleriyle adeta hibe edilmesini protesto etmek ve tüm kamuoyunu bilgilendirmek için toplandık.
Gerek Besni merkezde gerekse Yenikent çevresinde bulunan market, bakkal, kafe, lokanta, pastane, kahvehane gibi işletmeler elektrik, su, kira personel gideri gibi sıkıntılarla ayakta durmaya çalışırken yapılan bu haksız uygulamalarla ve rekabet ortamı içerisinde esnafımız adeta kaderine terk edilmiş ve iflas etme noktasına gelmiştir.
Görevi tüm Besni halkına hizmet olan Besni Belediyesinin tüm bu sıkıntıları göz ardı ederek, bölgedeki tüm esnafların ve yaşayan insanların şikâyetlerini görmezden gelip üç beş işletmeyi kayırıp, usulsüz, kanunsuz, keyfi bir şekilde haksız rekabet ortamı oluşturulmasına çanak tutması akla kirli siyasi ve maddi çıkar ilişkilerini getirmektedir.
Halka ait olan park ve bahçelerin 150 - 250 TL, büfelerin ise 30 - 50 TL gibi komik rakamlarla peşkeş çekilmesi ve bu işletmelerin daha düne kadar elektrik ve su faturalarının bile halkın vergilerinden karşılanıyor olması aradaki kirli rant ilişkisini ortaya koymaktadır.
Birçok semt sakini buradaki işletmelerin bulundukları konumundan dolayı evlerinin balkonunda huzurlu ve rahat bir şekilde oturamadıklarını, gürültü ve kokudan rahatsız olduklarını ifade etmişlerdir. Besni Belediyesi tarafından bu işlemelerle yapılan sözleşmelerin bu işletmelerin kullanım alanlarının, kullanım şekillerinin ve kira bedellerinin keyfi bir şekilde piyasanın çok altında bedava denilecek kadar düşük olması haksız ve hukuksuz bir kazanç ortaya çıkarmış olup, bu haksız rekabetten oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için Besni Belediyesi ile yapılan tüm görüşmeler karşılığını bulamamıştır.
Biz Besni halkı ve esnafları olarak, ana cadde üzerindeki park bahçe yürüyüş ve oyun alanlarının bu şekilde birine hibe edilmesine karşıyız. Yetkilileri, birilerinin menfaati için değil de, hukukun adil ve tarafsız olduğunu göstermeye, toplumun huzur ve güvenliğini sağlaması için göreve çağırıyoruz” dedi.
Yapılan basın açıklamasının ardından Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ise, yapılan basın açıklamasındaki ifadelerin iftira olduğunu ve yapılan her şeyin kanunlara uygun yapıldığını dile getirdi.
Başkan Öztürk, “Yapılan açıklama tamamen iftira niteliğindedir. Belirtilen yerler ihaleye verilmiş ve yapılan her şey kanuna uygun yapılmıştır. Basın açıklamasını yapan kişi kendi açtığı kafenin zarar etmesi nedeniyle böyle bir açıklama yapmıştır. Kendi açtığı işyeri ruhsatsız olup, ruhsat alması için müsaade etmiştik. İyilikten maraz doğar. Şahsın basın açıklamasında kullandığı ifadeler nedeniyle avukatıma talimat verdim, şahısla ilgili dava açacağız. Bizlere hakaret ve iftiranın bedelini kanun önünde verecek. Biz burada bakkal dükkanı işletmiyoruz. Yaptığımız her şey kanunlara uygundur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Esnaf Belediyeyi Suçladı, Belediye Yalanladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaf Belediyeyi Suçladı, Belediye Yalanladı haberi güncellenecektir.

ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:49
Sayfa Başı