Gündem Haberleri

  Esma Esad’ın Suriye'den kaçtığı iddia edildi

  Daily Mail
  10.05.2011 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın karısı Esma Esad’ın, ülkede yaşanan siyasi kriz ve şiddet olayları nedeniyle üç çocuğunu da alıp Londra’ya kaçtığı iddia edildi. Esad’ın lüks ve güvenli bir evde kaldığı belirtiliyor.

  Daily Mail'in Londra'daki Arap diplomatlara dayandırdığı haberine göre, first lady iki üç haftadır Londra’da ve Suriye’ye dönmeyi reddediyor.

  Esma Esad’ın, kocasının yurtdışına kaçırdığı 40 milyar sterlinlik servetle yaşadığı düşünülüyor. Londra’da doğan ve eski bir bankacı olan Esma Esad, haftalardan beri süren rejim karşıtı protestoların başlangıcından bu yana kamuoyunun karşısına çıkmıyordu. Esma Esad'ın gösterileri bastırmak için uygulanan kanlı yöntemlere karşı çıktığı söyleniyordu. 

  Daha önce Sunday Times gazetesi, Esma Esad’ın akan kanın durması için Beşar Esad’ın akrabaları ve yakın dostlarından oluşan tutucu yöneticilerle tartıştığını ve zar zor ikna edildiğini yazmıştı.

  "EN KISA ZAMANDA..."

  Arap medyasında dün gece yayınlanan haberlerde de Esma Esad’ın üç haftadan beri Londra’da olabileceği öne sürüldü. İngiliz ve Suriye pasaportuna sahip üst düzey bir Arap diplomat, Esma Esad’ın, “En kısa zamanda Suriye’den kaçması için” uyarıldığını söyledi. Aynı kişi, “Esad’ın ilk olarak, ailesinin bulunduğunu Londra’ya gitmeyi düşündüğünü” ifade etti.

  Esma Esad'ın Londra'da ya da Home Counties'de lüks bir evde üç çocuğuyla birlikte olduğu söyleniyor. Esma Esad'ın buradaki masraflarını da Beşar Esad'ın 45 milyar euroluk servetinin yurt dışına kaçırdığı bir bölümüyle karşıladığı da haberde yer alan iddialardan.

  DÜNYA ONA "ÇÖL GÜLÜ" DİYOR

  Vouge dergisi tarafından "Çöl Gülü" diye anılan Esad'ın üç haftaya yakın zamandır Londra'da olduğu sanılıyor.     

  Habere göre, üst düzey bir Arap diplomat, ülkede kan gölü büyürken mümkün olan en kısa zamanda kaçması yönünde uyarıldığını belirterek, Esma Esad'ın ilk tepkisinin ailesi orada olduğu için Londra'ya gitmek yönünde olduğunu söyledi. Esma Esad'ın kaçışının yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiği belirtildi.

  ESAD REJİMİNİN MODERN YÜZÜ

  35 yaşındaki 3 çocuk annesi Esma Esad, Londra’da Suriyeli kardiyolog bir baba ile diplomat bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. İngiltere’de Deutsche Bank, JP Morgan gibi önemli bankalarda çalışarak finans sektöründe yükselen Esma Esad 2000 yılında Beşar Esad ile evlenince Suriye’ye gitti. Birçok kez, Batılı duruşu ile dünyaca ünlü Avrupalı ve Amerikan dergilerine konu olan Esma Esad’ın kocasının rejimine modern bir yüz kazandırmaya çalıştığı söyleniyordu.

  Suriye’de ise güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açması sonucu ölenlerin sayısı 800’ü geçerken, ordunun kuşatması altıdaki semtlerden silah sesleri yükselmeye devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı