Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eşler değil aydınlar üstlensin

  Umut ERDEM / MERSİN
  20 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2011 - 10:55

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balyoz Davası’nın tutuklu subaylarını ziyaret eden Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına destek verdi.

  Bahçeli, “Ziyareti anlamlı ve doğru buluyorum. TSK geleneği açısından önemli bir adım” dedi. Mersin’de bir grup gazeteci ile sohbet eden Bahçeli, şunları söyledi:

  Ziyaret anlamlı

  “Tabii şimdi Genelkurmay komuta heyetinin ziyaret yapmış olması anlamlıdır. Yapmaları da doğru olmuştur. Çünkü 163 tutuklama var. Bunun 102’si sanırım muvazzaf subay ve bunların bazıları silahlı kuvvetlerin önemli birimlerin komutanları. Bir Genelkurmay Başkanı’nın, bir iddianameyle, kendi komuta heyeti veyahut da birliklerin komutasında bulunanların cezaevine alınması halinde, onları ziyaret etmesi, TSK geleneği açısından, birbirleriyle dayanışmaları açısından önemli bir adımdır. Bunu fazla yadırgamamak lazımdır.

  Sokağa taşımak yanlış

  Ancak tutuklamaların arkasından emekli veya muvazzaf eşlerinin aracılığıyla meseleyi sokağa taşıyarak bir eylem yolunu tercih etmeleri yanlış olur. Türkiye böyle bir duruma düşürülmemeli. Bunu tam anlatamadıkları takdirde, AKP’ye yeni güç katar. Bugünkü iktidara bu primi vermemek lazım. Biraz daha sabırlı olarak adaletin sonucunu beklemelerinde yarar var.

  İktidar yararlanır

  Geçen dönemlerde de zaman zaman emekli subaylar Anıtkabir’e gitti. Neyi protesto ettiğini, tam anlatamadığın takdirde karşı propagandayla farklı anlamlar yükleniyor. İktidar da bundan yararlanıyor. Sosyal hareketlerin kaynağı ve öncüsü TSK mensubu ve eşleri olmaması lazım. Bunu sivil toplum kuruluşları ve aydınlar üstlenmeli. TSK böyle bir duruma düşürülürse bir başka anlam daha taşır. Tamamen yanlışlığa itilmiş kurum olarak algılanır.”

  AKP yandaşı besili insan haline geldi

  MHP Lideri Bahçeli, Mersin’de, Erdemli İlçesi’ne bağlı Çeşmeli beldesinde belediyeyi ziyaret etti. Daha sonra Kargıpınarı Beldesi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nın açılışını yapan Bahçeli, burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Mersin’de iyi niyetli belediyecilik hizmetlerinin ürünleriyle karşılaştığını söyledi. Bahçeli’yi dinleyenlerin ön safında kadınların çokluğu dikkat çekti. Bahçeli özetle şunları söyledi:

  - Tayyip Erdoğan bir alacakaranlıkta kurulan partiyle, bazı iç ve dış odakların rüzgârı ile iktidar olmuş. Ne Atatürk’ü, ne İnönü’yü, ne Menderes’i, ne Özal’ı, ne Demirel’i tanıyor. Tek adamlıkla Ortadoğu’nun sultanı, padişahı olmanın haline düşmüş o gayreti gösteriyor.

  Değişikliği şimdiden açıkla

  - Yoksulluğun arttığı ama buna karşı hanedanların çoğaldığı, AKP yandaşlarının birer besili insan haline geldiği bir ortamda, AKP’ye oy veren vatandaşlarımız da yoksulluk çizgisinin altına düşe düşe bu iktidara destek vermemelidir.

  - Başarırsak millet bizim alnımızdan öper. Başaramazsak ensemize bir tokat atar, geldiğimiz gibi geri gideriz. Bir defa denenmek istiyoruz, bir defa iktidar olmak istiyoruz.

  - Gizli bir projeyle Anayasa değişikliği yaptın. Anayasa Mahkemesi’ni AKP’lileştirdin. HSYK’yı denetimin altına aldın ve seçimden sonra geniş bir Anayasa değişikliği yapacağını söyledin. ‘Daha ileri demokrasi’ kavramına saklanarak bir Anayasa değişikliği yapılacağını vaat ediyorsun. Bu değişikliği bugün niye açıklamıyorsun?
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı