« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eskrimde kuvvet en az halter kadar değerli

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, eskrimde kuvvetin önemine dikkat çekerek, “Eskrimde kuvvet, en az halter ve güreşteki kadar değerlidir” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dünya Çocuk Oyunları'nda eskrim müsabakalarının yapıldığı Atatürk Spor Salonu'nda açıklamalarda bulunan Bilgin, eskrimde kuvvet konusunun çok önemli olduğunu, milli takım sporcularının bu konudaki gelişimlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

Eskrimde kuvvet konusunun en az halter ve güreşteki kadar değerli olduğunu kaydeden Bilgin, “Çocuklarda doğuştan ve daha sonra çalışılarak kazanılan kuvvet vardır. Üst düzey sporcularda ise özel kol kuvveti arttırıcı
çalışmalar vardır. Çünkü artık orada bir gramın bile müsabakalarda büyük önemi oluyor. Eskrimde iki önemli husus var. Birincisi gözlerin iyi görmesi, ikincisi ise hızlı ve kuvvetli olmak. Böyle büyük organizasyonlarda bütün gün boyunca mücadele edip finale kalan sporcunun ne kadar kuvvetli olduğunu rahatlıkla görebiliriz” diye konuştu.

Bilgin, Dünya Çocuk Oyunları ile ilgili görüşlerini ise şu şekilde dile getirdi:
“Dünya Çocuk Oyunları'nda eskrime olan ilgi, bizleri çok sevindirdi. Uluslararası organizasyon anlamında zaten tecrübeliyiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Dünya Çocuk Oyunları projesi gündeme gelince biz de oyunlara dahil olmak istedik. Oyunlar bünyesinde diğer spor branşlarına oranla daha organizasyon görünmemizin nedeni geçmiş yıllarda edindiğimiz tecrübelerdir. Atatürk Spor Salonu'ndaki fiziki şartları kolay koordine ettik. Güzel bir organizasyona imza attığımızı düşünüyorum.”

Bunları da Beğenebilirsiniz