« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eskrimde hedef olimpiyatlar

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, Türk eskriminin 2007 yılından sonra büyük atılım yaptığını belirterek, eskrimde hedeflerinin 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmak, 2016 Rio Olimpiyatları'nda ise Türkiye'ye madalya kazandırmak olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bilgin, Türk eskriminin tarihinin çok eskilere dayandığını, 1978'den bu yana Türk eskrimcisinin kotayı geçip de olimpiyatlara gidemediğini, göreve geldikleri günden sonra Türk eskriminin önce alt yapısını oluşturmaya başladıklarını belirtti.

2007 yılından önce Türkiye'de 12 ilde faaliyet yürütüldüğünü, sporcu sayısının da yaklaşık 250 civarında olduğunu, o tarihlerde antrenör sayısı ve hakem sayısının da çok az olduğunu anlatan Bilgin, bugünkü tablo ile o günkü durum arasında çok ciddi farklılık bulunduğunu dile getirdi.

2006 yılındaki sporcu sayısının bu gün 10 kat artarak 2500 civarına yükseldiğini vurgulayan Bilgin, “Göreve gelmeden önce 2006 yılında antrenör sayımız resmi olarak 70 civarında iken, bugün bu sayı 329 olmuştur. Hakem sayısı 81, uluslararası hakem sayısı 2 iken, bugün bu sayı da 3 kat artarak, toplam hakem sayımız 375'e ulaşmıştır. Göreve geldiğimiz günden sonra eğitimci ve hakem kadrosuna ihtiyaç olduğunu tespit ederek, hakem seminerleri ile 1273 kişiye eğitim verdik. 2007'den önceye baktığımızda Türk eskrimcisi uluslararasında arenada hiç yoktu. Avrupa'da olmadığı gibi 1980'den beri Balkanlar'dan öteye geçememiştir” dedi.

HEDEF OLİMPİYATLAR

Yaptıkları alt yapı çalışmalarının bugün karşılığını almaya başladıklarını, idman sayısını günde 2 saat ve haftada 5 güne çıkardıklarını, yurt içinde müsabaka sayısını 21'e, yurt dışında da 27'ye yükselttiklerine dikkati çeken Bilgin, şöyle konuştu:
“Daha önce Ankara'nın doğusunda eskrim sporu yoktu, bugün Doğu'da birçok ilde eskrim yapılıyor. Bugün Tunceli, Erzurum, Trabzon, Adıyaman, Gaziantep, Van, Ağrı, Hakkari gibi illerde eskrim sporu var. Erzurum ve Adıyaman'ın altını çizmek gerekiyor. Sadece Adıyaman'da 200 sporcumuz bulunuyor. Tunceli'de 80, Erzurum ve Trabzon'da çok önemli sporcularımız bulunuyor. Erzurum ve Adıyaman'daki sporcularımız İstanbul ve İzmir gibi geçmişten bu tarafa eskrim sporu yapılan ilerdeki sporcularla kafa kafaya varan mücadeleler yapmaktalar.
Türkiye'de ilk defa halk eğitim merkezlerinde eskrim kursları açıldı. Bu durumu Türk eskrimi açısından çok önemli bir milat olarak görüyoruz. Eskrim sporu artık halka inecek. Bu sayede eskrimin yaygınlaştırılması sağlanırken, artık eskrimin bir meslek olarak yapılmasını da sağlamış olacağız. Bizim hedefimiz Türk eskrimini omuzlayacak büyük bir eskrim ordusunu oluşturmaktır. Dünya arenasında mücadele edeceğimiz ülkelerle dişe diş mücadele edebilmemiz için bir defa sayımızı 10 binlerin üzerine çıkarmamız gerekmektedir. Bu noktada Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile yaptığımız proje ile antrenörlerimizin burada ders vermesi sayesinde önümüzdeki yıllarda beden eğitimi bölümünden eskrimci mezun olacak. 1978 den bu yana Türk eskrimcisi kotayı geçip de olimpiyatlara gidemedi. Türk eskrimi 2007 yılından sonra büyük atılımlar yaptı. Bizim hedefimiz 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmak ve asıl hedefimiz de 2016 Rio Olimpiyatları'nda Türkiye'ye madalya kazandırmaktır. Biz inanıyoruz ki 2 ya da 3 sporcumuzla olimpiyatlara doğru koşuyoruz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz