Gündem Haberleri

  Eskiye benzer olay saklanamaz

  Hürriyet Haber
  12.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Engin Ceber adlı tutuklunun Metris Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu öldüğü iddialarını "eskiye benzer herhangi bir olay söz konusu olursa, bunlar artık saklanamaz. Bunlarla hemen ilgilenilir" diye değerlendirdi.

  Gül, askeri törenle uğurlandığı Estonya dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, Metris Cezaevi’ndeki ölüm olayı ile ilgili sorusunu şöyle yanıtladı: "Türkiye’deki köklü reformlardan bahsederken bunların en önemlisinin insan hakları ile ilgili konular olduğunu burada söyleyebilirim. Ayrıca, bütün gözlemler de şunu göstermiştir ki bu konularda Türkiye’de olağanüstü gelişmeler vardır. Yine bu reformların en önemli parçalarından biri Türkiye’deki şeffaflıktır."

  Meclis de el koydu Ceber’in ölümüyle ilgili soruşturma açan Adalet Bakanlığı İstanbul’a müfettiş gönderdi. İşkenceyle ölüm iddiasına TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da el koydu. Komisyon, Adalet Bakanlığı’ndan bu konuda bilgi istedi. Konuyla ilgili bakanlıktan bu hafta başında Meclis’e bilgi verilebileceği belirlendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı