ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş
29.12.2014 - 14:29Son Güncelleme :

- Başkentlik kapsamında kurulan ajans, son toplantısını gerçekleştirdi - Vali Tuna: "Eskişehir'in Türk dünyasında tanınmasında, Orta Asya'dan Balkanlar'a ilişkiler kurulmasında, burası bir alt yapı oluşturdu, bir buluşma noktası oldu. Kurumlarımız kardeş ülkelerdeki kurumlarla, ilişkilerini artırarak sürdüreceklerdir"

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığındaki son toplantısını gerçekleştirdi.

Ajansın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Tuna, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, TDKB Ajansı Yönetim Kurulu ve aynı zamanda Tasfiye Kurulu olarak ajansın devir ve tasfiye sürecinin sonuna geldiklerini açıkladı.

Ajansa emeği geçenlere teşekkür eden Tuna, "Eskişehir'e kültür başkentliğinden geriye önemli miras kalması hususunda çalıştık. Bunların bir kısmı tamamlandı ama hala kalıcı eserler anlamında devam eden çalışmaların da bitmesiyle ajans faaliyetlerini bu kente önemli kazanımlar bırakarak, sonlandırmaktadır" dedi.

Türk Dünyası Vakfı'nın kurulduğunu anımsatan Tuna, "Kentteki hem maddi hem de maddi olmayan eserleri sürdürmek için bundan sonra da tüm kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği halinde bu faaliyetleri icra edecek vakfımızı Eskişehir'e hediye etmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Vakfın, 7 Ocak'ta Genel Kurul yapacağını dile getiren Tuna, şöyle konuştu:

"Bunlar hep birlik beraberlikle el birliğiyle desteklenmesi gereken kuruluşlardır. Bu noktada ilgili kurum temsilcilerinin de ben bundan sonra da üzerine düşenleri en iyi şekilde hakkıyla yerine getireceklerini ve katkı vereceklerini temenni ediyorum. Bu zamana kadar yaptıkları katkılardan dolayı da teşekkür ediyorum. Geriye baktığımızda biz belki yorucu günler yaşadık ama Eskişehir'in Türk dünyasında tanınmasında Orta Asya'dan Balkanlar'a ilişkiler kurulmasında burası bir alt yapı oluşturdu, bir buluşma noktası oldu. Kurumlarımız kardeş ülkelerdeki kurumlarla, ilişkilerini artırarak sürdüreceklerdir."

- Kent Meydanı

Tuna, gazetecilerin Atatürk Stadı'nın yerine yapılacak meydana ilişkin sorusu üzerine 2013 yılında şehir için nefes alacak bir meydan yapılması konusunda söz verildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Biz üzerimize düşen çalışmaları yapıyoruz. Burası halkımıza soruldu, anketler yapıldı, beklentiler, kurumların görüşleri alındı. O doğrultuda, proje çalışmaları yapılıyor ama bunlar her şeyin sonu değil, daha hiçbir şey yapılmış değil. Şu an stadyum yerinde, bu bir süre devam edecek. Hiç telaşa kapılmaya, karamsar tablo çizmeye gerek yok. Bu konuda herkes iyi niyetli. 'Kötümser yorumlara itibar etmiyoruz, yorumlara saygı duyuyoruz demeyeceğim çünkü saygı duyulmayacak şekilde bir yaklaşımlar var. Ama beklemek lazım. Sayın Bakanımız önümüzdeki günlerde gelecek ve bu konuyu milletvekillerimizle birlikte anlatacaklar. Eski stadyum yerinin yapılaşmaya dönmeden tamamen temizlenip halka açık, sürekli hizmet verecek bir hale getirilmesi en önemli kalıcı eserdir. Nihayetini bekleyip görmek lazım. Bu konuda katkılara, görüşlere saygı duyuyoruz. Bu işin adresi, kente bu alanı veren devletimizin yetkili kişileri, kurumlarıdır. Onların rehberliğinde bize çizilen yol doğrultusunda görevimizi yapacağız. Biz, bugün varız yarın yokuz ama o yapılan eser her zaman kalacak. Kimse buradan başka türlü kişisel rant hesapları yapamaz diye düşünüyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı