Gündem Haberleri

  Eskişehir'de sahte dolar operasyonu

  A.A
  25.08.2009 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Eskişehir'de piyasaya 2 bin 973 adet sahte 100 ABD Doları sürmeye hazırlandıkları iddia edilen 8 kişi yakalandı.

  İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte piyasaya sahte para süren kişilere yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında şüpheliler Mustafa T, Rağıp U, Mehmet T, Burhan Ö, Murat K, Özcan R, Haydar S. ile Durmuş K'yı kent merkezinde ve Alpu ilçesinde yakalandı.

  Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan arama ve kontrollerde 2 bin 973 adet sahte 100 ABD Doları ile 7 adet sahte 20 lira ele geçirildi.
  Gözaltına alınan 8 kişi, sorgularının ardından, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, sahtecilik, sahte para ticareti yapmak, nakletmek, muhafaza etmek, sahte parayı bilerek kabul etmek ve suç delillerini yok etmek” suçunu işledikleri iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

  “ALPU İLÇESİ DUYARLI OLMALIDIR”

  Emniyet yetkilileri, ele geçirilen sahte 100 dolarların piyasaya sürüm kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle vatandaşların döviz bürolarından, bankalardan ya da alışveriş sonucu kişilerden aldıkları FF 52723321A, FF 72325321A, FF 32725321A ve FF 22723351A seri nolu 100 dolarla karşı daha duyarlı olmaları, özellikle ABD dolarları üzerinde çıplak gözle görülebilen kırmızı ve mavi kılcal liflere, ABD dolarının sağ alt köşesinde bulunan rakamların yeşil görünümden siyah görünüme geçmesi gibi paranın gerçekliğini teyit edici özelliklerine dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

  Vatandaşların sahte para ile karşılaştıklarında vakit geçirmeden en yakın emniyet güçlerine zanlıların eşkalini ve kullandıkları araçlar hakkında bilgi verilmesini isteyen emniyet yetkilileri, şunları kaydetti:

  “Sahte ABD dolarları Eskişehir'in Alpu ilçesinde ele geçirilmiş olmasından dolayı özellikle Alpu ve civarındaki vatandaşların bu konuda daha duyarlı olması gerekmektedir. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü olarak, piyasaya sahte para sürerek milli ekonomiye zarar veren şahıslara karşı operasyonlara hassasiyet ve titizlikle devam edilmektedir. Bu mücadelemizde duyarlı vatandaşlardan aldığımız büyük destek bizi son derece memnun etmekte ve motivasyon kaynağımız olmaktadır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı