ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir'de Nazım Hikmet söyleşisi

DHA
03.04.2016 - 11:15Son Güncelleme :

Eskişehir'de Nazım Hikmet söyleşisi

DHA

 

ESKİŞEHİR,(DHA)- TÜRK Sinemasının emektarlarından Arif Keskiner ve yazar M. Melih Güneş'in birlikte hazırladıkları 'Nazım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında' adlı kitabın söyleşisi ve kitapta yer alan görsellerden oluşan sergi ile, Nazım Hikmet'i farklı yönleriyle aktaran kısa iki film gösterimi Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin Özdilek Sanat Merkezi'nde Nazım Hikmet severlerle buluştu.

Daha önce Nazım'la ilgili araştırma kitapları bulunan M.Melih Güneş, bir süre Leningrad'da iş nedeniyle bulunduğunu belirterek, 'Nazım Hikmet'in yalnızlığı ve trajedisi benim hep ilgimi çekti' dedi. Nazım'ın eşi Vera Tulyakova ile tanıştığını ve birlikte yaşadıkları eve giderek, Nazım'a ait biriktirilmiş olan pek çok şeyle burada tanıştığını ve bunları kitaplaştırmaya karar verdiğini anlattı. Vera'nın, "Ben ölürsem, beş yıl Nazım'a ait arşive dokunulmasın" dediğini aktaran Güneş, "Nazım Hikmet, sözünü sakınmayan bir insandı. Yönetimi bazı konularda eleştirdi. Hayatı boyunca komünist kaldı" diye konuştu.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmi başta olmak üzere, Türk sinemasının seçkin ürünlerine imzasını atan sinemacı Arif Keskiner de, bir sinema festivali için gittiği Moskova'da Nazım'ın eşi Vera ile tanıştığını ve o yıllarda Nazım'ın evini ziyaret etme fırsatını yakaladığını, bu kitabı oluşturma düşüncesinin de o yıllarda ortaya çıktığını anlattı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da, konuklara teşekkür ederek, yıllar önce Nazım ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. 2001 yılında Nazım Hikmet'in 100'üncü doğum yıldönümünde bir defaya mahsus 'Şiir Ödülü' düzenlediklerini ve Moskova'daki mezarına ağaç fidanı gönderdiklerini, 2003 yılında da Atatürk'le birlikte bir de Nâzım büstünü kardeş şehir oldukları Havana'nın Boyeros bölgesinde bulunan Devrim Parkı'na dikilmesini sağladıklarını aktardı.

Etkinliğe pek çok Nazım dostu ile birlikte, Türk sinemasının tanınmış simalarından Tunç Başaran da katıldı. Tarihe bir yolculuk niteliği taşıyan 'Nazım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında' sergisi, kitapta ilk kez gün ışığına çıkan, konukların el yazılarıyla yazdıkları notlar ve bugüne kadar görülmemiş fotoğraflardan oluşuyor. Sergi ve kitap; Nazım Hikmet'in etkilerinin izini sürerek, bunların kaybolmadan belgelenmesini amaçlıyor. Keskiner ve Güneş, daha sonra 'Nazım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında' adlı kitabı okurları için imzaladı.

--

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir'de Nazım Hikmet söyleşisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2016 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir'de Nazım Hikmet söyleşisi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı