Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eskişehir Valisi beraat etti

  Hürriyet Haber
  24 Ocak 2006 - 17:15Son Güncelleme : 24 Ocak 2006 - 17:15

  Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin hakkında verdiği karara yaptığı itiraz üzerine, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda suçsuz bulundu.

  Alınan bilgiye göre, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin, Vali Calışıcı hakkında verdiği karara yapılan itirazı görüştü.


  Kurul, Vali Çalışıcı'nın itirazını haklı bularak, 2000-2003 yılları arasında görev yaptığı Aksaray'da, İl İdare Kurulu Müdürü S.C'nin şikayeti üzerine, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce hakkında verilen cezadan dolayı beraat ettirilmesine karar verdi.

  Karar üzerine,Vali Çalışıcı, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, adaletin yerini bulmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

  Vali Çalışıcı, 2000-2003 yılları arasında vali olarak görev yaptığı Aksaray'da, basında ve kamuoyunda, kadınlara taciz ve sarkıntılık ettiği iddia edilen İl İdare Kurulu Müdürü S.C'nin başka bir ile tayin edilmesi için İçişleri Bakanlığı'na müracaat etti.

  İçişleri Bakanlığı'nın başka bir ile tayin ettiği S.C, idari yargı kararıyla bir süre sonra yeniden Aksaray'a döndü. Vali Çalışıcı da basında ve kamuoyunda oluşan tepki üzerine söz konusu kişiyi göreve başlatıp daha sonra bir başka göreve geçici olarak atadı.

  S.C'nin şikayeti üzerine, Vali Çalışıcı hakkında Aksaray Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatılarak, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlileri Yasası gereğince Yargıtay 4. ceza Dairesi'nde dava açıldı.

  Yargıtay 4. Ceza Dairesi 30 Eylül 2004'te aldığı kararla, Vali Çalışıcı'yı, “keyfi davranmak” suçuyla 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Takdiri indirim maddesini uygulayan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, bu cezayı 5 ay hapis cezasını indirerek, bu süre kadar da memuriyetten men cezası verdi.

  Hapis cezasının günlüğünü 6 YTL'den toplam 900 YTL para cezasına dönüştüren Daire, daha sonra bunu erteledi.
  Vali Çalışıcı'nın, Dairenin kararını temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda görüşülerek karara bağlandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı