ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir Türk Ocağı Perşembe Sohbetleri

IHA
09.10.2015 - 13:38Son Güncelleme : 09.10.2015 - 13:39
IHA

Eskişehir Türk Ocağı’nın Perşembe Sohbetleri etkinliğinin bu haftaki konuğu Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Başer oldu.
Sohbette, günümüz Türkiyesi’nin adeta bir kimlikler cennetine dönüştüğünü ifade eden Doç. Dr. Başer, "Kimlik konusunun üzerine oturacağı aidiyet hissi, çok sayıda zemin bağlamında varlık kazanabilmektedir. Hissedilen aidiyetin güçlülüğü ise, tabii veya sentetik yakınlaşmalar, yakınlaştırmalar, tekrar ve telkinler sebebiyle öncelik kazanabiliyor. ?Ne mutlak bir tabiilik, ne de mutlak bir sentetiklik mevzu bahis değil elbette. En tabii mensubiyet alanlarında, o nispetleri iktidar aracı görenler tarafından, nispeti tahkim maksadıyla, bağlılığı güçlendirici sentetik mübalağalar tespit etmek mümkün" dedi.
"?İktidar, kimlik konusunda en kritik belirleyici unsurmuş gibi görünüyor" diyen Doç. Dr. Başer, konuşmalarında şu ifadelere de yer verdi:
"?İktidar-kimlik ilişkisi üzerine yoğunlaşıldığı zaman, konunun karakterinde gerçekten çok önemli bir temel veri olarak ’ontik algı’ konusu öne çıkmakla beraber, bu algıyı teşvik eden, yönlendiren, uyuşturan bazen imha eden bir sosyal hipnoz mekanizması ile de karşı karşıya gelmek mukadder oluyor. Bilinç, bir farkındalık durumunun zihinde kendiliğinden uyanık kalmasıdır. ?Bilinç durumu öznenin kendini inşa imkanını içinde barındırırken, hipnoz hali angaje hayatlara, zımni köleliklere yol açmaktadır. Bilinç durumu öznedeki kişilik teşekkülü için olmazsa olmaz bir şarttır. Giydirilmiş sentetik ve elbette kolektif kimlikleri kurgulayan sosyal hipnozcular ise, kişisel farkları istenen homojen toplumsal yapıların elde edilmesine en ciddi engel olarak görmektedirler. Kişilikte, bireysellik; kimlikte ise toplumsallık ağırlıkla göze çarpmaktadır. Kişiliğin zayıflatıldığı kimliklerde, homojen toplumsal yapıya uyum esastır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir Türk Ocağı Perşembe Sohbetleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 13 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir Türk Ocağı Perşembe Sohbetleri haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  05 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:45
  • Akşam
   19:32
  • Yatsı
   21:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı