ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir Ticaret Lisesi Mezunları Okul Adlarının İadesini İstiyor

IHA
11.07.2015 - 13:45Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR TİCARET LİSESİ MEZUNLARI OKULLARININ ADI DEĞİŞTİĞİ İÇİN İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

IHA

Eskişehir Ticaret Lisesi’nin 1975-1985 dönemi mezunları, düzenlenen iftar programında bir araya gelerek, ’Ahi Evran’ olarak değiştirilen okul isimlerinin geri verilmesini istediklerini belirterek bu konuda girişimlerde bulunma kararı aldılar.
Bir restorandaki iftar yemeğinde buluşan ve Eskişehir’de 4. kez buluşmalarının farklı bir anlam kazandırdığını belirten mezunlar, okullarının eski Eskişehir Ticaret Lisesi isminin geri iadesi için karşılıklı değerlendirmede bulundular. Mezunlar, yaptıkları ortak açıklamada, "Eskişehir ’Ticaret Lisesi isminin yeni değişmiş olması, konuya bizleri duyarlı hale getirdi. Eskişehir ’Ticaret Lisesi’nin ismi, son günlerde 1171 - 1261 yılları arasında yaşayan ve Ahiliğin kurucusu olan ’Ahi Evran’ olarak değiştirilmiştir. Eskişehir’in en köklü okullarından biri olan Eskişehir ’Ticaret Lisesi’ 73 yıllık isminin tarihe gömülmesi, biz mezunlar olarak içimize sindiremiyoruz. Şiirlere konu olmuş, şairler yetiştirmiş, şehrimize ve ülkemize nice sporcular kazandırmış bir okulun ve hatıralarımızı kaybetmiş olmanın burukluğu içimizi acıtıyor. Yeni bir okul değil ki, yeni bir isim verilsin. Çevre illerden gelip burada eğitim gören yüzlerce insan ve mezunlarının, 73 yıllık geçmişine saygı duyulmasını vefa örneğinin sadece insanlarımıza değil, kurumlarımıza da gösterilmesi gereken bir duygu olduğunun bilinmesi gerekir. Bizlerin de diplomalarında Eskişehir ’Ticaret Lisesi’ yazmaktadır. Okulumuzun adını tekrar geri istiyoruz. Bu yanlışlıktan geri dönülmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız’’ dediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir Ticaret Lisesi Mezunları Okul Adlarının İadesini İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir Ticaret Lisesi Mezunları Okul Adlarının İadesini İstiyor haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı