ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir Kan Bağışı Konusunda Bilinçli

IHA
22.10.2015 - 12:33Son Güncelleme :

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ'NDE KAN BAĞIŞI EĞİTİMİ VEREN BATI ANADOLU BÖLGE KAN MERKEZİ BÖLGE MÜDÜRÜ DR. ERKAN ERGEN, ESKİŞEHİR HALKININ KAN VERMEDE BİLİNÇLİ BİR KESİME SAHİP OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde kan bağışı eğitimi veren Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Erkan Ergen, Eskişehir halkının kan vermede bilinçli bir kesime sahip olduğunu söyledi.
Türk Kızılayı tarafından İletişim Bilimleri Fakültesi’nde verilen eğitimde, kan bağışı hakkında bilgiler verilerek bağışın nasıl yapıldığı ve kimlerin bağış yapabileceği anlatıldı. Topluma Hizmet Uygulamaları dersi alan öğrencilerin ve konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin katıldığı eğitim seminerinde erkeklerin en az 90 günde bir, kadınların ise 120 günde bir kan verebileceği aktarıldı.
"ESKİŞEHİR KAN BAĞIŞINDA ÇOK İYİ BİR ORANA SAHİP"
Kan bağışının adımları hakkında bilgi veren Dr. Erkan Ergen, amaçlarının Türkiye’de gönüllü, bilinçli ve sürekli kan bağışçısı profili oluşturmak olduğunu ifade etti. Böyle bir yatırımın ülkenin geleceği için son derece önemli olduğunu vurgulayan Ergen, kanın sayısal anlamda toplamaktan ziyade güvenli kan bağışının daha önemli olduğunu belirtti. Ergen, "Bizim üniversitelerde ve fakültelerde bu tür eğitim çalışmaları yapmamızın amacı temel nedeni insanlarda kan bağışı konusunda bir farkındalık oluşturmak ve kan bağışı konusunda bir temel bilgilendirme gerçekleştirmek. Dolayısıyla biz başarabildikçe kan bağışına gelen insanlar bağış ve riskler konusunda daha çok şey bilen insanlar olacaktır. Bu da elbette güvenlik açısından son derece önemli. Eskişehir halkı da gerçekten kan bağış konusunda bilinçti bir kesim. Kan bağşı oranlarına bakıldığında il bazında değerlendirilirse çok iyi bir orana sahip. İnşallah böyle devam eder diye arzu ediyoruz.
"GÜNLÜK KAN KULLANIMIYLA PARALEL BİR KAN ALIMINA SAHİBİZ"
Bölgenin kan ihtiyacını karşıladıklarını bildiren Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Erkan Ergen şöyle devam etti:
"Bölgenin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Kanla ilgili şu an hiçbir sıkıntımız yok. Stoklarımız ve günlük kan alımımız gayet güzel. Günlük kan kullanımıyla paralel bir kan alımına sahibiz. Öyle olduğu için stoklarımızda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla bize gelip kan bağışında bulunabilirler. Kanın kaynağı insandır. İnsanlar kan bağışı yaparsa eğer bizler de ihtiyaçları zamanında ve eksiksiz bir şekilde karşılayabiliriz."
Öte yandan eğitim seminerlerinin Mühendislik Fakülteleri ve Eczacılık Fakültesi’nde devam edeceği bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir Kan Bağışı Konusunda Bilinçli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir Kan Bağışı Konusunda Bilinçli haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:58
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:47
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı