ESKİŞEHİR HABERLERİ

"Eskişehir’in Antalya’sı"na Mesafe Yarı Yarıya Düşüyor

IHA
27.07.2015 - 12:43Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR-SARICAKAYA YOLUNDA İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

IHA

Eskişehir’e 45 kilometre mesafede olan ve 200 rakımı, sıcak iklimi ile "Eskişehir’in Anlatya’sı’ olarak bilinen ilçesine giden yoğun virajlı yolun genişlemesi için geri sayım başladı.
Mikroklima iklimi ile İç Anadolu Bölgesi’nde Akdeniz ikliminin hakim olduğu Sarıcakaya ilçesi, kent merkezi ile arasındaki 45 kilometrelik virajlı yolunun iyileştirilmesi için gün sayıyor. 9 Eylül’de ihalesi yapılan ve bir firma tarafından 42.5 milyon TL ile yapılacak olan yol, genişlediğinde ilçe halkına daha konforlu yolculuk sağlayacak.
Konuyla ilgili bilgi veren Sarcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, yolun ihale süreci ile ilgili konuştu. Başkan Güler, “Yolumuzun ihalesi bitti. 45 kilometre olan Eskişehir-Sarıcakaya yolunun ihalesi 9 Eylül tarihinde yapıldı. Bu ihaleyi de bir firma aldı. 67 firma ihaleye müracaat etti. 87 milyon TL ile başlayan ihale, 42,5 milyon TL ile bu firmada kaldı. Yol, bu firmaya Kamu İhale Kurumuna yapılan itirazlar süreci nedeniyle 9 Eylül’den bu zamana kadar uzadı. Geriye 67 firmadan 17 firma kaldı. Yine en düşük fiyatı veren aynı firma ihaleyi tekrar aldı” dedi.
45 DAKİKALIK YOL 20 DAKİKAYA DÜŞECEK
Yol çalışmasının tamamlanmasının ardından mesafenin aynı kalacağını ancak sürenin yarıdan fazla düşeceğine dikkat çeken Güler, “Bu firmanın ihaleyi etkileyecek sıkıntısı olsa ikinci bir firma alırdı. İstanbul firması diye biliyoruz. Firmanın iş bitirme belgelerini daha önce firma kendileri teslim etmişlerdi. Belgelerin 4. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanması gerekiyordu. Bu durum da süreci uzattı. Mart-Nisan ayı gibi başlaması gereken yolun sürecini uzattı. Bundan sonra eğer ikinci bir itiraz olmazsa ihale firmada kalacak. Biz bekliyoruz, şuanda bu yolun 24,5 kilometresi duble yol, 11,3 kilometresi gidiş-geliş rampalarda çift çıkış bir iniş olarak yapılacak. Mevcut yol korunacak. Dolayısı ile 45 kilometrelik yol kısalmayacak ama yol 100-120 kilometre hızla gidilebildiği için mesafe 20 dakikaya kadar düşecek. Şuanda 45 dakikadan aşağı ilçeye ulaşılamıyor” ifadelerini kullandı.
YENİ YOL SAYESİNDE İLÇE GELİŞECEK
Yeni yol sayesinde ilçede yaşanabilecek gelişmeleri sıralayan Başkan Güler, şunları kaydetti:
“Bu yol bölgedeki turizmin canlanmasını sağlayacak. Mikroklima iklimi olan ilçemize ulaşılmasını sağlayacak. Medeniyetin en büyük anahtarı yoldur. Bir yerde gelişmişlik varsa bunun nedeni ya yoldur, ya limandır ya da tren yoludur. Kısacası ulaşımdır. Sarıcakaya’daki bu dere vadisinin kabuğunun kırılmasına sebebiyet verecek ve gelişmişliğini, turizm manasında tanınırlığını artıracak. Bu durumun tarıma da etkisi olacak. Nakliyeciler buradan malzeme almıyorlardı, ancak yollar güzel olunca gelecekler.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden "Eskişehir’in Antalya’sı"na Mesafe Yarı Yarıya Düşüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Eskişehir’in Antalya’sı"na Mesafe Yarı Yarıya Düşüyor haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:02
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı