ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir’de V. Uluslararası Maden Makinaları Sempozyum Ve Sergisi

IHA
01.10.2015 - 15:47Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA V. ULUSLARARASI MADEN MAKİNALARI SEMPOZYUM VE SERGİSİ, KENTTEKİ BİR OTELDE BAŞLADI.

IHA

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin katkılarıyla V. Uluslararası Maden Makinaları Sempozyum ve Sergisi, kentteki bir otelde başladı.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, V. Uluslararası Maden Makineleri Sempozyum ve Sergisi’nde, Türkiye’de maden dendiğinde son zamanlarda iş kazaları ve iş cinayetleri anlaşıldığını ve Türkiye’deki madenciliğin her gün kaza riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.
3 ülkeden 300 delegenin katıldığı V. Uluslararası Maden Makinaları Sempozyum ve Sergisi’nde konuşma yapan Başkan Kurt, Maden dendiğinde son zamanlarda iş kazaları ve iş cinayetleri anlaşıldığına dikkat çekti ve “Soma ve daha sonra yaşanan olaylarda adı duyulmayan yüzlerce kazada ölen vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.
Madenciliğin günümüzde makineyle ilişkisinin zorunlu olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Makineleşmek insanın emeğinin yerine geçtiği zaman, insan ve çevre yararına olduğunda gerçekten aranan ve özlenen bir nokta olacağını düşünüyorum. Böyle bir serginin Odunpazarı’nda açılmasından dolayı Maden Mühendisleri Eskişehir İl Temsilciliğine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Almanya’nın Essen şehrinde en son maden kazasının 1850 yılında olduğunu aktaran Başkan Kurt, “Türkiye’deki madenciliğin her gün kaza riskiyle karşılaşması ciddi bir sıkıntıdır. Bu üzücü olayları makineleşmekle aşabilir miyiz? Makineleşmek işverenin yararına olduğu kadar emekçinin de yararına olacak mı? Bunları tartışmalıyız. Yapılan tartışmaların sonucunda insani boyutun daha öne çıkmasını umuyorum. Eskişehir hem bir kültür merkezi, hem de ciddi bir kongre merkezi olmasıdır. Gerçekleştirilen sempozyumun başarılı ve faydalı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise, yaptığı konuşmasında, “Eskişehir önemli bir maden kentidir. Önemli bir bor yatağına sahibiz. Eskişehir’de 40 yıldır maden mühendisi yetiştiren bir fakülte var. Bu fakültede yetişmiş nitelikli eleman sahada çalışıyor. Maden teknoloji günümüzde inanılmaz yerlere gelmiştir. Artık birkaç tane makineyle dağları yerinden oynatan teknoloji var. Bu çalışmalar ve sempozyumlar madencilik çalışmalarının nasıl daha ileri gitmesi için yapılıyor” ifadelerini kullandı.
Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hürriyet Akdaş ise, şunları kaydetti:
"Bu sempozyumu yaparken haklı bir gurur yaşıyoruz. Bunun nedeni daha öncelerde ulusal düzeyde yapılan sempozyumun ilk defa Eskişehir’de uluslararası düzeye çekilmesidir. Yaşadığımız haklı gururun bir tanesi de Maden Mühendisleri Odası Eskişehir İl Temsilciğinin aktif çalışması sonucunda 2013 yılında yaptığı “Delme Patlatma” Sempozyumunun ardından bu sempozyumu gerçekleştiriyor olmasıdır. Bir başka gururumuzda Eskişehir’de maden mühendisliği eğitiminin 1975’li yıllarda başladığı yani 40’ıncı yılına denk gelmesidir. Günümüzde madencilik faaliyetlerinde makine teçhizat olmaksızın üretim gerçekleştirmek mümkün değildir. Teknolojik gelişmelerle birlikte madencilikte yüksek kapasiteli makinelerin kullanılmakta olduğunu görüyoruz. Ancak çevreye zarar vermeyen teknolojilerin kullanılması ve uygulanması biz maden mühendislerinin görevi olduğunu unutmamalıyız. Gerçekleştirdiğimiz sempozyumda Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi olmak üzere tüm katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.”
TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ise Türkiye’de ekomınik ve siyasi açıdan önemli sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Yüksel, "Ülkemizin ekonomik sorunlarından demokratikleşme sorunlarına kadar, emekçilerin, kadınları ve meslektaşlarımızın istihdam sorunlarına kadar, madencilik politikaları gibi sorunlarda yaşamın her alanında görüşler oluşturmuş ve raporlar düzenleyerek bilimsel sempozyumlar düzenlemiş ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmıştır. Ülkemiz içerisinde bulunduğu süreçte siyasi ve ekonomik açıdan önemli sorunlar yaşamaktadır. 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle ülkemiz yeniden çatışma ortamına girmiş ve ölümler yaşanmaya başlamıştır. Ülkemizde barışın ve kardeşliğin egemen olması beklentisi içerisinde olduğumuzu ve elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtirim. Bu süreçte yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum ve serginin gerçekleştirilmesinde emeklerinden dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Arif Anbar, Odunpazarı Belediyesi Kültür Müdürü Hüseyin Büdüş, Sezer Karadağ ve Musa Turan’a verdikleri destekten dolayı plaket sunuldu.
Açılış konuşmaları ve plaket töreninin ardından sergi açılışı gerçekleşti. Sergi açılışının ardından sempozyuma gelen katılımcılar sergiyi gezdi. Sergi’nin 2 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olduğu öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir’de V. Uluslararası Maden Makinaları Sempozyum Ve Sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 15 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir’de V. Uluslararası Maden Makinaları Sempozyum Ve Sergisi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı