ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir’de Tutuklanan Gençlere "Özgürlük" İstendi

IHA
18.10.2015 - 18:20Son Güncelleme :
IHA

Eskişehir Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyeleri, tutuklanan 2’si Halkevi üyesi 5 arkadaşları için özgürlük istedi.
İsmet İnönü Caddesi üzerinde bulunan bir alışveriş merkezi önünde toplanan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyelerinden oluşan yaklaşık 50 kişi, burada Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden insanları anmak ve geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de düzenlenen protesto eylemi sırasında polise yönelik linç girişiminde bulundukları iddiası ile 2’si Halkevleri üyesi, 5 kişinin tutuklanmasını protesto etti. Grup, ellerinde tuttukları, ‘Barış isteyenler değil, katledenler yargılansın’ yazılı afiş ve çeşitli yazıların bulunduğu dövizlerle tutuklanan arkadaşlarının özgür bırakılması için sloganlar attı. Daha sonra Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinden bu yana yaşanan olumsuzluğa değinerek, “7 Haziran’dan bu yana asker, polis, genç, çocuk ve geçtiğimiz hafta Ankara’da Gar Meydanı’nda barış savunucuları olmak üzere 700’e yakın insanımızı kaybettik. 7 Haziran’dan sonra ne oldu da ülke böyle kan gölüne döndü? Bir hafta önce Ankara’da on binlerle barış istemek için, bu kanın durması için meydanlara çıktık ama bu barış sesini kanla boğmaya çalıştılar. Yüzlerce insanımızı katletmek üzere bomba patlattılar ortamızda. Ölenlerimiz, yaralananlarımız dışında kalanlarımızın yürekleri yaralı ve öfkeli. Eğer o yürüyüş gerçekleşmiş olsaydı, eğer o sloganların barış talebi gerçekleşmiş olsaydı ne o gün yüzlerce insanımız ölecekti ne de dün ve bugün şehit cenazeleri kaldırılıyor olacaktı” ifadelerini kullandı.
Ardından grup adına basın açıklaması yapan Sibel Gündüz Koca, barış isteyenlerin, emeği savunanların gül bahçesinde Ankara’da bombalar patladığını söyledi. Koca, "Ankara’da yaşanan katliamın ardından henüz birkaç saat geçmişti ki Eskişehir halkı hesap sormak için sokaktaydı. Yeter artık ölmesin insanlar, katilleri, failleri bulunsun diye haykıran yüzlerce kişi insanlık onuruna sahip çıktı. Önceki akşam tutuklanan 5 arkadaşımız da gerçekleri dile getirmek için yürüyordu. Koray, Ahmet, Kadir, Gökhan ve Ömer hesap sorulmasın diye tutuklandılar. Koray ve Ahmet Halkevi üyesidir. Eskişehir’in sokaklarında özgürlüğün remini çizen onlardır. Van’dan Hopa’ya yardım kolilerini gönderen, yazları çocukların yüzlerini güldüren öğretmenler de yine onlardır” şeklinde konuştu.
Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto eyleminde grup, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir’de Tutuklanan Gençlere "Özgürlük" İstendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 18 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir’de Tutuklanan Gençlere "Özgürlük" İstendi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:02
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı