ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir’de Terörle Mücadele Ve Mülteciler

IHA
13.08.2015 - 14:34Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

IHA

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, terör yoluyla bu ülkeyi dize getirmeyi, diz çöktürmeyi, boyun eğdirmeyi amaçlayanların amaçlarına ulaşamayacağını belirterek, “Bu coğrafyada yaşayanlar burayı bin yılda vatan haline getirmişler ve bunun bedelini biz birçok defalar ödemişiz. Gerekirse yeniden ödemeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.
Düzenlediği basınla buluşma toplantısına, ülkede son günlerde yaşanan terör olaylarına değinen Vali Tuna, şehit haberleri ile herkesin yüreğinin yandığını belirtti. Terör örgütleriyle yürütülen bu kararlı mücadelenin çok çok önemli olduğunu, ülkemiz önemli bir aşamadan geçtiğini kaydeden Tuna, “Bu beladan kurtulmak için kararla yürütülen bu çalışmaların devam etmesi gerekiyor. Maalesef bu konuda kolluk kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz de zaman zaman şehit verebiliyor, yaralarımız ve gazilerimiz olabiliyor. Terörü lanetliyor, birlik ve beraberlik duyguyla bu süreci kolay aşacağımıza canı gönülden inanıyoruz. Terör yoluyla bu ülkeyi dize getirmeyi, diz çöktürmeyi, boyun eğdirmeyi amaçlayanlar, tabi ki amaçlarına ulaşamayacaklar. Bizim ülkemiz başka bir coğrafyaya benzemiyor. Bu coğrafyada yaşayanlar burayı bin yılda vatan haline getirmişler ve bunun bedelini biz bir çok defalar ödemişiz. Gerekirse yeniden ödemeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.
“ ORTAK DEĞERLERİMİZ VAR OLDUĞU SÜRECE TERÖR BİZE VIZ GELİR”
Teröristlerin başarılı olamayacağını, çünkü bu ülkede yaşayan insanlar olarak, etnik kökeni, mezhebi ve dili farklılık arz etse bile insanların 3 önemli ortak değeri olduğunu anlatan Vali Güngör Azim Tuna, “İnsanlarımızın yüzde 99’nun mabedi bir. Ortak geçmişimiz var. Mezarlarımız bir. Biz aynı kabristanda defnediliyoruz. Düğünlerimiz bir. Kız alıp, kız veriyoruz. Bu 3 ayak kaldığı sürece, bize terör vız gelir. Bunların hepsi aşılır. Bunun bir bedeli olacak tabi. Zamanında bu ülkeyi kurtaranlar, bundan öncede Kurtuluş Savaşında, Çanakkale Savaşında beden ödemedik mi? Binlerce şehidimiz bu uğurda canını feda etti. Biz inanıyoruz ki, bu dünyanın bir de diğer dünyası var, hesabı var, Ahiret günü var. Bunun mükafatını da yüce Allah’tan alacağımızı inanıyoruz. Bizim medeniyetimiz insanların huzuru ve barışı için kendine misyon edinmiş ve her gittiği yerde bunu tesis etmiş. O yüzden bakınız Balkanlarda 400 sene kalmışız. Bugün hala Balkanlarda varız. Türkiye’nin balkanlarda ayrı bir yeri var. Kültürel bağlarımız devam ediyor. Bunu bir ara yok etmeye çalıştılar. Bosna’da yaşanan soykırımları biliyoruz. 20’inci yüzyılda herkesin gözü önünde yapılan soykırımı silmeye çalıştılar. Bu ülkede yaşayan insanlar olarak bizler, sahip olduğumuz değerler ve vatanımız için savaşmışız. Bedel ödemişiz, çekip gitmemişiz. Burayı terk etmemişiz. Bundan sonrada böyle olacak. Planları olanlar, bu millete parmak sallayanlar amaçlarına ulaşamayacak. Terör belasının da el birliği ile üstesinden geleceğiz” dedi.
GÜVENLİK GÜÇLERİ BAŞARILI OPERASYONLAR YAPTI
Tuna, Eskişehir’de güvenlik güçlerinin görevlerini üst seviyede yaptığını belirterek şunları söyledi;
“Terör oluşumlarının yaptıkları faaliyetlerle ilgili izleme, istihbarat, yakalanması ve bunları adli mercilere teslim edilmesi noktasında hem de uyuşturucu gibi suçlarla ilgili bir süredir alınan başarılı çalışmalar bunların yükselerek devam ettiğini görüyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu işlerin önlenmesinde de büyük bir yol kat ettik. PKK, IŞİD ile ilgili yapılan başarılı çalışmalarda da operasyonlarda ele geçirilen sanıklar adli makamlara teslim edilmişti.”
DİYARBAKIR’DA YAKALANAN, ESKİŞEHİR’DEN ARANAN TERÖR ŞÜPHELİSİ
Önceki gün Diyarbakır’da yakalanan ve canlı bomba eylemi hazırlığında olduğu belirtilen Eskişehir polisinin aradığı şüpheli ile ilgili bir soru üzerine Vali Tuna, “Bu konuda şuan da ülkede yürütülen operasyonlarda PKK, KCK, IŞİD’e yönelik militanları ülke genelinde değişik illerinde oluyor. Nasıl ki Avrupa’nın bazı şehirlerinden bu terör örgütlerine katılmak üzere geliyorsa bir takım insanlar, Türkiye’den de katılmaya karar vermiş insanlar, kandırılmış insanlar olabilir. Eskişehir’de de potansiyeli olan kişileri biliyor ve takip ediyorduk. İlgili makamlar koordineli şekilde uyarıldığı için, bu kişi Eskişehir’den çıkmış olsa da gittiği Diyarbakır’da eylem hazırlığındayken yakalanmış durumda. Bu tamamen buradaki arkadaşlarımızın yürüttüğü çalışmalar sonucunda olmuştur. Yani bu başka illerde de olabilir. Burada alt yapısı olması mümkün değil. Olabilecek birkaç kişi vardı, arkadaşlar bunları takip ediyordu. Birkaç tanesi belki sınırı geçti, oraya katıldı ve çatışmalarda öldü. Bundan haberimiz var.
“MÜLTECİLERLE İLGİLİ BİR ASAYİŞ SORUNUMUZ YOK”
Türkiye’de sayıları hayli artan ve bazı illerin çeşitli tedbirler aldığı özellikle Suriyeli mülteciler konusuna da bir soru üzerine değinen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, şunları söyledi;
“Bu konuda daha önce bilgilendirme yaptık. Rakamlarda verdik. Mülteciler konusunda bizim bilgimiz dışında bir olay yok. Binden fazla Irak’tan gelen var. 400 üzerinde Suriye’li var. Sıkıntılı bir süreç yok. Bunların karıştığı bir suç söz konusu değil. Biz Eskişehir halkı olarak onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tedavilerini yapmaya çalışıyoruz. Gelenlerin çoğu aile. Bunlardan yüzde 60’ı da çocuk. Büyük bir kısmı da şartlar olgunlaştığında geri dönecek. Burada kalmak isteyen olur mu? Olabilir. Belki birkaç yüz kişi kalabilir. Bunlar alabilecekleri izinlere bağlı bir şey. Eskişehir göçlerle büyümüş bir il olarak bu göçmenlere de ev sahipliği yapıyor. Netici olarak, onlarla ilgili bir asayiş sorunumuz yok. Bu sayılar değişebilir. Giden ve gelenler olabilir. Ama öyle yoğun bir göç yok. Bizim bilgimiz dışında gelişen bir durum yok."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir’de Terörle Mücadele Ve Mülteciler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir’de Terörle Mücadele Ve Mülteciler haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı