ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir’de Kent Kültür Söyleşileri

IHA
27.02.2015 - 14:55 Son Güncelleme :
IHA

Tepebaşı Belediyesi’nin Şair Haydar Ergülen’in yönetiminde gerçekleştirdiği Kent Kültür Söyleşileri’nin konuğu gazeteci Pelin Batu oldu.
Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi Oktay Ekinci Sahnesi’nde gerçekleştirilen ve Türkiye medyasının konu edildiği söyleşinin konuğu Pelin Batu, geçmişte İttihat ve Terakki döneminde olduğu gibi, 1950’li yıllarda ve daha sonraları 1990’lı yıllarda Güneydoğu’da yaşanan gazeteci katliamlarının, günümüzde de ’işten kovarak’ ve ’korkutarak’ devam ettiğini söyledi. Türkiye’de pek çok insanın korku ile yönetildiğini belirten Batu, “Otosansür en büyük kısıtlama. Psikologlara ve sosyologlara büyük görev düşüyor. Ülkede depresyon çok artmış durumda” dedi.
İLK ÖZEL GAZETE
Türkiye’de ilk bağımsız gazetenin 1840 yılında İngiliz William Churchill tarafından İstanbul’da çıkarılış öyküsünü anlatan Batu, “Churchill, Kadıköy’de avlanırken kazara bir çocuğu yaralar ve tutuklanır. İngiliz elçisi araya girer ve Churchill serbest kalır. Ayrıca, Osmanlı yönetimi, Churchill’in gönlünü almak için pırlantalı bir nişan ve bin kantarlık zeytinyağı ticareti izni verir. Ek olarak da Churchill, Türkçe gazete çıkarmak için izin ister, ona da tamam denir. 1840 yılında ilk Türkçe gazete yayın hayatına başlar. Adı da Ceride-i Havadis’dir” dedi.
İHALE ALMAK İÇİN
O yıllarda başlayan özel gazetenin, günümüzde iktidar yanlısı gazete yapısıyla resmi gazeteye dönüştürüldüğünü savunan Batu, Avrupa’da gazete sahipliğinin farklı işlediğini belirterek, “Gazete patronu başka iş yapamaz. Medya büyük bir güçtür çünkü. Sen bu gücü, ihale almak için kullanmaman lazım. Ama bu bizde böyle değil. Bu güç, ihaleleri almak için de kullanılıyor” iddiasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir’de Kent Kültür Söyleşileri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir’de Kent Kültür Söyleşileri haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı