ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir’de Hasat Zamanı

IHA
24.07.2015 - 10:37Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR GÖKDERE MAHALLESİ/KÖYÜ ÇİFTÇİLERİN HASAT ZAMANI

IHA

Eskişehir’in bir çok mahalle ve köyünde çiftçilik işiyle ilgilenen tarla sahipleri ekinlerini toplayıp satma telaşı yaşıyorlar.
Büyük emeklerle yetiştirdikleri ürünleri için hasat zamanı yaşayan çiftçilerden Gökdere Mahallesi’ndeki Turan Ünsal, biçerdöverin başında hem ektikleri buğdayın toplanmasını izledi hem de bu seneki hasat durumu hakkında konuştu. Yıllardır çiftçilik ve hayvancılık işleriyle ilgilenen Ünsal, “Bu sene tarlalarda verimlilik normal, toprak iyi durumda. Fakat mahsül para etmiyor. Buğday satış fiyatı geçtiğimiz 2 yıla oranla yüzde 10-15 daha aşağıda. Bizim için mahsulü toplama konusunda da işler yolunda ama her zaman öyle olmayabiliyor. Buğday toplama işlemi de yavaş yavaş sona yaklaşıyor” şeklinde konuştu.
“TARIM MAHSULLERİ OFİSİ’NİN RANDEVU SİSTEMİ ÇİFTÇİYE ZARAR VERİYOR”
Çiftçi Ünsal, Tarım Mahsullerin Ofisi’nin (TMO) randevu sistemine bir şeyler yapması gerektiğini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti:
“Şimdi çiftçilerin hepsinde biçerdöver, iş makinesi ve kamyon olmuyor. Olanlar olmayanlara kiralıyor. Tarladaki mahsul ancak bu şekilde toplanıyor. Bu biçerdöverler ha deyince gelmiyor, adamın işi çıkıyor 1 gün sonraya erteliyor. TMO’nden alınan randevu gününe yetişmeyince çiftçiler mağdur oluyor. Zaten çiftçinin parasını 1 ay sonra veriyorlar. Böylece parası olmayan çiftçi de biçerdöveri kiralayamıyor. Yani diyebiliriz ki Tarım Mahsulleri Ofisi’nin randevu sistemi çiftçiye zarar veriyor”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir’de Hasat Zamanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir’de Hasat Zamanı haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı